Spojte sa s nami:

8 tipov, ako si nájsť v roku 2020 konečne lepšiu prácu

Zdroj: Christin Hume, unsplash.com

Novinky

8 tipov, ako si nájsť v roku 2020 konečne lepšiu prácu

Hľadanie práce aj samotné rozhodnutie, že v tej súčasnej už nemá zmysel zostávať nie je vždy ľahké. Rok 2020 však pre mnohých znamená pomyselný mýľnik, motiváciu na osobný rozvoj a novú štartovaciu čiaru. Ak sa chystáte zmeniť prácu, alebo sa už dlhšie obzeráte po novom zamestnaní, ktoré by dokonale vyhovovalo vašim potrebám, pokračujte v čítaní. 

Skôr, ako sa však pustíte do hľadania novej práce, prezradíme vám niekoľko tipov, ktoré vám pomôžu ujasniť si myšlienky. Potom sa môžete so skutočnou vervou pustiť do hľadania.

Zdroj: Canva.com

1. Správne určené ciele sú prvým krokom

Aká je vaša vysnívaná práca? Kam sa túžite po kariérnej stránke posunúť? Určenie kariérnych cieľov je prvým krokom v ceste za vysnívanou kariérou. Musíte presne vedieť po čom túžite, pretože po nastavení cieľa ste schopní vypracovať si plán, podľa ktorého budete ďalej pokračovať. 

2. Priznajte si úprimne svoje silné a slabé stránky

Vedieť o tom, v čom ste dobrý a naopak, čo je vašou slabosťou je základom pri hľadaní novej práce. Pomôže vám to definovať okruh pozícii, kde by ste sa cítili dobre a rozvíjali. Okrem toho, uvedomíte si svoju cenu, keď sa budete prezentovať pred potenciálnym zamestnávateľom.

Zdroj: Canva.com

3. Popremýšľajte o črtoch vašej osobnosti

Každý z nás má charakteristické črty osobnosti. Preto nám jeden typ práce robí radosť a dáva väčší zmysel, než iná práca. Naučte sa o sebe ešte viac a skúste si niektorý z testov osobnosti. 

Zaujímavý test je napríklad 16 personalities, ktorý vychádza z MBTI typológie osobnosti (Myers-Briggs Type Indicator). Typológiu navrhla Katharine Cook Briggs a so svojou dcérou Isabel Briggsová Myers počas 2. svetovej vojny, aby pomohli ženám nájsť si čo najviac vyhovujúce pracovné miesto pre ženy samotné aj firmy. 

4. Pokúste sa priblížiť vášmu vysnívanému zamestnávateľovi

Určite ste v minulosti rozmýšľali nad spoločnosťou, pre ktorú by ste s radosťou pracovali. Páči sa vám filozofia firmy, prístup k životnému prostrediu, pracovné prostredie a benefity, ktoré ponúka svojim zamestnancom.

Zdroj: Austin Distel, unsplash.com

Mnoho spoločností sa zúčastňuje rôznych veľtrhov, ktoré sú zamerané na propagáciu a získanie nových zamestnancov. Potencionálni záujemcovia majú nielen možnosť získať skvelé informácie o danej pozícii, ale zároveň nadväzujú i neoceniteľné kontakty s už existujúcimi zamestnancami. 

Ďalšia možnosť je orientovať sa na firmy, ktoré sú možno menšie, no majú podobné hodnoty a filozofiu ako váš vysnívaný zamestnávateľ. 

5. Aktívny networking a nové kontakty

Zdroj: Hivan Arvizu Soyhivan, unsplash.com

V krajských aj okresných mestách vzniklo v poslednej dobe veľa kreatívnych priestorov, kde firmy a záujmové združenia pravidelne organizujú prednášky, konferencie, workshopy alebo školenia

Nevynechajte možnosť zúčastniť sa podujatí, kde môžete stretnúť ľudí z odboru. Máte možnosť dozvedieť sa o nových trendoch, ale hlavne si rozšíriť sieť kontaktov a priateľov, ktorí vám v budúcnosti môžu pomôcť otvoriť dvere k novým možnostiam. 

6. Nespite na vavrínoch a vzdelávajte sa

Učiť sa nové veci nám pomáha rásť a rozvíjať sa. Vyberte si čokoľvek, čo vás zaujíma a začnite sa tomu intenzívne venovať. Prečítajte si k téme knihu, alebo sa prihláste na kurz. Nikdy neviete, kedy aj malé bezvýznamné hobby môže byť rozhodujúce v tom, že firma sa rozhodne práve pre vás. 

Ak zmýšľate ekologicky, prihláste sa napríklad na kurz šitia vreciek na potraviny. Firmu, ktorá dbá o životné prostredie a produkcia plastov jej nie je ľahostajná, môže zaujať práve toto. 

Pracovali ste v administratíve, no vaša pozícia bola všeobecná bez užšieho zamerania? Prihláste sa na kurz účtovníctva. Naučíte sa spracovať širšiu a odbornejšiu agendu a získate sebavedomie prihlásiť sa na pozície, o ktorých by ste doposiaľ neuvažovali. 

Zaujímavý môže byť kurz prezentovania. Pomôže vám získať stabilnú pôdu pod nohami nielen pri pracovných poradách, ale aj bežnom živote, keď budete potrebovať obhájiť si svoj názor. 

7. Buďte vždy pripravený s aktuálnym životopisom

Životopis predstavuje absolútny základ pri žiadosti o novú prácu. Mal by byť originálny a stále pôsobiť profesionálne. Nesnažte sa klamať, postavte svoj životopis na svojich reálnych skúsenostiach a silných stránkach. 

Na motivačný list rovnako nezabúdajte. Snažte sa vyhnúť klasickým klišé, zistite si informácie o firme a vhodne ich skombinujte s informáciami o sebe. Dáte tak najavo jasný záujem o pracovné miesto a konkrétnu firmu. 

8. Využite silu LinkedIn – sociálnej siete pre profesionálov

Sociálna sieť LinkedIn sa čoraz viac dostáva do popredia, preto si vytvorte alebo aktualizujte váš osobný profil podľa jednotlivých políčok formulára siete. Nebojte sa v životopise hovoriť o svojich záľubách a dobrovoľníckych aktivitách – vytvárate tak pred zamestnávateľom výzor spoľahlivého a aktívneho zamestnanca. 

Zdroj: Kon Karampelas, unsplash.com

Zároveň máte možnosť sledovať aktuálne pracovné ponuky veľkých i malých spoločností, pridať sa do komunít z odboru, v ktorom túžite pracovať. 

Odporúčame aj YouTube kanál LinkedIn, kde objavíte videá s dôrazom na správnu tvorbu životopisu a motivačného listu, zaujímavé príbehy, ale aj inšpirácie, ako posunúť svoju kariéru. Zaujímavý je napríklad zoznam krátkych videí Zmanažujte svoju kariéru za 9 minút.

 

Tipy pre vás pripravila Agentúra Jaspis, ktorá vzdeláva klientov už 20 rokov.

 

Vyjadri svoj názor

Prepájam podnikateľov, organizujem rôzne stretnutia a vzdelávacie aktivity zamerané na podnikateľov. Rád diskutujem na témy o podnikaní a usmerňujem správnymi otázkami - takto spoločne hľadáme odpovede a riešenia. Som členom Slovenskej živnostenskej komory (predseda krajskej zložky v Nitre). Mám rád kávu, vo voľnom čase brázdim hory na horskom bicykli.

Viac v kategórii Novinky

Najčítanejšie:

Sledujte nás na Facebooku:OdporúčameOdporúčame:

Autori článkov pre portál:

Biznisklub.sk ISSN 2585-9250

Marek Štrba – šéfredaktor

Miroslav Gandžala – účtovníctvo

Ing. Michal Kučera – pokladnice, VRP

Ing. Ondrej Mizerák M. Sc. – podnikateľské poradenstvo

JUDr. Martin Bajužík – advokát

Mgr. Andrej Srnka – technické zabezpečenie / GDPR

JUDr. Katarína Kročková – ochrana osobných údajov / GDPR

Ing. Soňa Ondrejková – biznis mentoring a tvorba individuálnych biznis riešení

JUDr. Lenka Katríková – obchodné právo, ochrana osobných údajov, duševné vlastníctvo

JUDr. Zuzana Niederlandová – právo a legislatíva

Ing. Emil BURÁK, PhD. – ekonóm a daňový odborník

Peter Tomčány – účtovníctvo a účtovné poradenstvo

 

Zobraziť všetkých autorov

Na vrch