Spojte sa s nami:

Ako začať podnikať bez peňazí?

ilustračný obrázok: pixabay.com

Novinky

Ako začať podnikať bez peňazí?

Blíži sa rok 2020 a pre viacerých z nás môže tento nový začiatok znamenať aj koniec klasického zamestania, ktoré vymeníme za naštartovanie vlastného podnikania. Je to váš prípad? Čítajte ďalej.

Máte myšlienku, prvé predstavy o vašom vlastnom podnikaní, ale chýba vám kapitál? Nemusíte vešať hlavu, dnes existuje viacero spôsobov, ako začať podnikať bez peňazí.

Podnikateľský úver alebo pôžička pre živnostníkov

Najjednoduchším spôsobom, ako začať podnikať bez vlastného kapitálu, je úver na podnikanie alebo pôžička pre živnostníkov začiatočníkov.

Všetko závisí od toho, kam chcete vaše podnikanie smerovať.

Pokiaľ plánujete začať podnikať vo veľkom a na realizáciu svojho biznis plánu budete potrebovať vyšší kapitál, môžete sa obrátiť na klasické banky, respektíve Slovenskú záručnú a rozvojovú banku, ktoré sú schopné financovať vaše podnikanie aj stovkami tisíc eur.

Pripravte sa na to, že pri žiadosti o podnikateľskú pôžičku budete musieť predložiť biznis model vášho nového podnikania. Ten následne banka posúdi a na základe posudku vám žiadané peniaze buď pridelia, alebo zamietnu.

Ak plánujete začať podnikať v malom a pri rozbehu vášho podnikania vám stačí aj živnosť, potom sa rozhodnite pre pôžičku pre živnostníkov. Okrem nebankových spoločností vám pri rozbehu podnikania môže pomôcť aj štát, konkrétne príspevkom na začiatok podnikania.

Anjelský investor / Angel investor

Druhým, čoraz častejšie vyhľadávanejším spôsobom financovania podnikateľského nápadu sú anjelskí investori. Zväčša ide o ľudí, ktorí vystavali úspešný biznis a dnes pomáhajú podnikateľským nápadom s potenciálom na úspech.

Základom pre získanie anjelského investora je kvalitná prezentácia vášho podnikateľského nápadu priamo pred investorom. Ten sa zvyčajne na základe vlastnej intuície, skúseností a práve vašej prezentácie projektu rozhodne, či a v akej výške projekt podporí.

Ak sa rozhodne podporiť ho, bude pravdepodobne očakávať percentuálne výnosy z celkového zisku vašej firmy.

Získanie investora je v súčasnosti jednoduchšie, než by sa mohlo na prvý pohľad zdať. Tento trend, v minulosti využívaný najmä v západných krajinách Európy a za veľkou mlákou sa postupne udomácňuje aj u nás.

Aj vy tak môžete pomerne jednoducho nájsť správneho investora pre svoj projekt. Stačí si vyhradiť chvíľu času, sadnúť za počítač, googliť a skúšať. Za vyskúšanie nedáte nič.

Crowdfunding

Stále pomerne neznáma možnosť financovania podnikania. V podstate, pri crowdfundingu je princíp financovania rovnaký, ako pri anjelských investoroch, no v tomto prípade sa na vaše podnikanie poskladajú bežní ľudia.

Súčasťou dobrej crowdfundingovej kampane je opäť prezentácia, ktorej úlohou je osloviť čo najširšie publikum. Pokiaľ sa vám to podarí a ľudia sa svojimi finančnými príspevkami dokážu vyskladať na vaše podnikanie, vy im môžete “za odmenu” poslať domov prototyp vášho prvého výrobku zadarmo, alebo sa odvďačiť iným spôsobom.

Dobrú crowdfundingovú kampaň môžete rozbehnúť úplne jednoducho prostredníctvom internetu. Najznámejší web s celosvetovým pôsobením sa nazýva kickstarter.com, no nájdete aj viaceré slovenské alternatívy.

Toto sú tri základné spôsoby, ako môžete naštartovať svoje podnikanie aj bez vlastného kapitálu. Ak ste presvedčení o tom, že práve váš podnikateľský nápad má nárok na úspech, prečo to neskúsiť?

Odporúčame :  Odborník radí: Desať chýb, ktorým by ste sa mali vyhnúť pri podnikaní

 

Vyjadri svoj názor

Prepájam podnikateľov, organizujem rôzne stretnutia a vzdelávacie aktivity zamerané na podnikateľov. Rád diskutujem na témy o podnikaní a usmerňujem správnymi otázkami - takto spoločne hľadáme odpovede a riešenia. Som členom Slovenskej živnostenskej komory (predseda krajskej zložky v Nitre). Mám rád kávu, vo voľnom čase brázdim hory na horskom bicykli.

Viac v kategórii Novinky

Najčítanejšie:

Sledujte nás na Facebooku:OdporúčameOdporúčame:

Autori článkov pre portál:

Biznisklub.sk ISSN 2585-9250

Marek Štrba – šéfredaktor

Miroslav Gandžala – účtovníctvo

Ing. Michal Kučera – pokladnice, VRP

Ing. Ondrej Mizerák M. Sc. – podnikateľské poradenstvo

JUDr. Martin Bajužík – advokát

Mgr. Andrej Srnka – technické zabezpečenie / GDPR

JUDr. Katarína Kročková – ochrana osobných údajov / GDPR

Ing. Soňa Ondrejková – biznis mentoring a tvorba individuálnych biznis riešení

JUDr. Lenka Katríková – obchodné právo, ochrana osobných údajov, duševné vlastníctvo

JUDr. Zuzana Niederlandová – právo a legislatíva

Ing. Emil BURÁK, PhD. – ekonóm a daňový odborník

Peter Tomčány – účtovníctvo a účtovné poradenstvo

 

Zobraziť všetkých autorov

Na vrch