Spojte sa s nami:

Ako zistiť, či má digitálna platforma na Slovensku zriadenú prevádzkáreň? Verejne nikde – je to daňové tajomstvo

Novinky

Ako zistiť, či má digitálna platforma na Slovensku zriadenú prevádzkáreň? Verejne nikde – je to daňové tajomstvo

Od 1.1 2018 vznikla nová daňová povinnosť pre digitálne platformy a slovenských podnikateľov. Viac o nich sa dozviete v článku nižšie alebo priamo na portáli Finančej správy – https://www.financnasprava.sk/sk/podnikatelia/dane/digitalne-platformy

Následne sa k danej téme začali vyjadrovať aj Booking.com a Ministerstvo financií a Finančná správa. Ich vyhlásenia si prečítate nišžie:

Každá digitálna platforma by mala mať aj u nás na Slovensku zriadenú prevádzkáreň. Podľa toho sa bude ďalej postupovať a zdaňovať príjem pre slovenských sprostredkovateľov / podnikateľov. No a tu nastáva problém. Ako a kde si to môžeme zistiť?

Oslovili sme Finančnú správu, aby nám odpovedala:

Dobrý deň,

V prípade pochybnosti o tom, či zahraničná digitálna platforma je registrovaná pre daň z príjmov v Slovenskej republike,  a teda  či má daňovník povinnosť zraziť daň z platby za sprostredkovanie predaja svojich služieb, môže si daňovník túto skutočnosť preveriť u konkrétneho operátora digitálnej platformy, alebo u príslušného správcu dane. Správca dane je oprávnený poskytnúť informáciu len o tom, či je zahraničná digitálna platforma registrovaná a pri poskytovaní informácie o registrácii daňový úrad postupuje  spôsobom a v rozsahu vymedzenom v § 53 ods.1 zák. č. 563/2009 Z.z. o správe daní (daňový poriadok) v znení neskorších predpisov.

Uvedená odpoveď má informatívny charakter a bola vypracovaná na základe informácií poskytnutých daňovým subjektom v jeho žiadosti.

Aj odborníci sa zhodli, a zrážkovú daň odporúčajú vypočítať a uhradiť

nakoľko medzinárodné zmluvy umožňujú vykonať tento krok v každej krajine podľa ich legislatívy. No ako sa dopátrať k tomu, či je digitálna platforma u nás zaregistrovaná a má prevádzkareň? Finančná správa ďalej dodáva na svojej FB stránke už trochu inú reakciu a uvádza, že sa jedná o daňové tajomstvo. Z toho dôvodu nie je možné verejne vytvoriť kompletný zoznam týchto prevádzkární :

Dobry den, nie je mozme informovat takýmto spôsobom o tom, ktoré spoločnosti si zaregistrovali stálu prevádzkareň, nakoľko to podlieha daňovému tajomstvu. Výnimkou by bola situácia, ak by sa zaregistrovali aj na DPH. V takomto prípade o danove tajomstvo nejde a tento zoznam je verejne prístupný na portáli v casti Informačné zoznamy. Cize nejde o to, ze by sme takuto informaciu zverejniť nechceli, ale o to, ze v zmysle zákona to nie je mozne. Ďakujeme.

 

Aký je váš názor? Uveďte ho nižšie do komentárov. K danej téme je priveľa otázok. Aká je tá vaša?

 

Zdroj: Finančná správa / Facebook

 

 

 

Odoberajte novinky Biznis klubu na Váš mail

* indicates required


Vyjadri svoj názor

Prepájam podnikateľov, organizujem rôzne stretnutia a vzdelávacie aktivity zamerané na podnikateľov. Rád diskutujem na témy o podnikaní a usmerňujem správnymi otázkami - takto spoločne hľadáme odpovede a riešenia. Som členom Slovenskej živnostenskej komory (predseda krajskej zložky v Nitre). Mám rád kávu, vo voľnom čase brázdim hory na horskom bicykli.

Zobraziť komentáre

Viac v kategórii Novinky

Najčítanejšie:

Sledujte nás na Facebooku:

Odoberajte novinky Biznis klubu na Váš mail

* indicates required

OdporúčameAutori článkov pre portál:

Biznisklub.sk ISSN 2585-9250

Marek Štrba – šéfredaktor

Miroslav Gandžala – účtovníctvo

Ing. Michal Kučera – pokladnice, VRP

Ing. Ondrej Mizerák M. Sc. – podnikateľské poradenstvo

JUDr. Martin Bajužík – advokát

Mgr. Andrej Srnka – technické zabezpečenie / GDPR

JUDr. Katarína Kročková – ochrana osobných údajov / GDPR

Ing. Soňa Ondrejková – biznis mentoring a tvorba individuálnych biznis riešení

JUDr. Lenka Katríková – obchodné právo, ochrana osobných údajov, duševné vlastníctvo

JUDr. Zuzana Niederlandová – právo a legislatíva

Ing. Emil BURÁK, PhD. – ekonóm a daňový odborník

Peter Tomčány – účtovníctvo a účtovné poradenstvo

 

Zobraziť všetkých autorov

Krátke informácie zo sveta biznisu

Na vrch