Spojte sa s nami:

Aplikácia “Over doklad” hlási ďalší úspech. Vďaka nej odhalili ďalších podvodníkov

eKasa

Aplikácia “Over doklad” hlási ďalší úspech. Vďaka nej odhalili ďalších podvodníkov

Finančná správa odhalila vďaka eKase ďalších nepoctivých podnikateľov. Finančná správa upozorňuje, že takýmto konaním sa zbytočne podnikateľ vystavuje riziku vysokej pokuty. Pri opakovaných porušeniach zákona hrozia podvodníkom aj ďalšie sankcie ako napr. uzavretie prevádzky či odobratie živnostenského oprávnenia. Vďaka eKase má totiž finančná správa efektívny nástroj na odhalenie takéhoto protiprávneho konania.

Odporúčame :  Od 1. januára 2020 bločky už len s QR kódom. Na overenie slúži aplikácia "Over doklad"

Finančná správa zaviedla eKasu ako ďalší nástroj v boji proti daňovým podvodom

Vďaka tomuto systému odhalila ďalších nepoctivých podnikateľov. V Trnavskom kraji príslušníci finančnej správy zabezpečili pokladnicu a uložili pokutu 3 300 eur podnikateľovi, ktorý podvádzal pri vydávaní pokladničných dokladov. Od novembra minulého roku vydal 2 064 simulovaných dokladov v celkovej hodnote približne 229 129 eur. V systéme eKasa však zaevidoval len 149 dokladov v celkovej hodnote 19 499,30 eur, čo predstavovalo iba necelých 8,5 % celkovej tržby, resp. 7,2 % dokladov. Odhadovaný únik na DPH činí 40 000 eur. So zaistenou pokladnicou a pokutou 2 000 eur skončil aj podnikateľ z Nitrianskeho kraja.

V oboch prípadoch dostala finančná správa prvotný podnet cez aplikáciu Over doklad, ktorú využíva už viac ako 25 000 občanov. Každý z nich sa tak stáva zároveň „kontrolórom“ finančnej správy. Radi by sem upozornili používateľov aplikácie na možnosť priložiť aj fotografiu predmetného pokladničného dokladu.

Finančná správa okrem toho vybrala na kontrolu 15 podnikateľských subjektov, ktoré boli podozrivé z vydávania simulovaných dokladov. U podozrivých subjektov stúpla tržba po zverejnení tlačovej správy o 48 %.

Najnovšie prípady opäť dokazujú, že online napojenie pokladníc na finančnú správu má zmysel a stalo sa účinným opatrením v boji proti daňovým podvodom. Finančná správa vie vďaka eKase identifikovať pokusy o podvod. Od začiatku roku sme vykonali takmer 1 600 kontrol, pričom v 773 prípadoch sme zistili porušenie zákona. V kontrolných akciách bude finančná správa pokračovať.

Odporúčame :  Aplikácia Over doklad: Pokladničný doklad z eKasy overíte mobilom rýchlo a jednoducho

 

zdroj: FS SR

Vyjadri svoj názor

Prepájam podnikateľov, organizujem rôzne stretnutia a vzdelávacie aktivity zamerané na podnikateľov. Rád diskutujem na témy o podnikaní a usmerňujem správnymi otázkami - takto spoločne hľadáme odpovede a riešenia. Som členom Slovenskej živnostenskej komory (predseda krajskej zložky v Nitre). Mám rád kávu, vo voľnom čase brázdim hory na horskom bicykli.

Viac v kategórii eKasa

Najčítanejšie:

Sledujte nás na Facebooku:OdporúčameOdporúčame:

Autori článkov pre portál:

Biznisklub.sk ISSN 2585-9250

Marek Štrba – šéfredaktor

Miroslav Gandžala – účtovníctvo

Ing. Michal Kučera – pokladnice, VRP

Ing. Ondrej Mizerák M. Sc. – podnikateľské poradenstvo

JUDr. Martin Bajužík – advokát

Mgr. Andrej Srnka – technické zabezpečenie / GDPR

JUDr. Katarína Kročková – ochrana osobných údajov / GDPR

Ing. Soňa Ondrejková – biznis mentoring a tvorba individuálnych biznis riešení

JUDr. Lenka Katríková – obchodné právo, ochrana osobných údajov, duševné vlastníctvo

JUDr. Zuzana Niederlandová – právo a legislatíva

Ing. Emil BURÁK, PhD. – ekonóm a daňový odborník

Peter Tomčány – účtovníctvo a účtovné poradenstvo

 

Zobraziť všetkých autorov

Na vrch