Spojte sa s nami:

Bankové prevody “EUR” v Českej republike konečne zlacnejú

Novinky

Bankové prevody “EUR” v Českej republike konečne zlacnejú

Už sa vám stalo, že ste nepripravovali na zahraničnú dovolenku, zaplatili eurami a následne ste boli veľmi nepríjemne prekvapení. Najskôr áno, pretože poplatky pri niektorých bankových domoch dokážu človeka doslova a do písmena omráčiť. Banky si proste účtujú za platby v eurách. Tomu by ale mala byť pomaly urobená prietrž. Koniec týchto platieb by mal nastať od 15. decembra. Bude tomu tak skutočne? Bola výška poplatkov primerané? Ako na to banky reagujú? To všetko vám prezradíme v nasledujúcich riadkoch.

Predražené EuroPlatby zmiznú

Prečo sa konečne ľady pohli a nezmyselné platby za prevody peňazí postupne zmiznú? Za všetkým stoja smernice Európskej únie týkajúce sa platieb v európskej mene. Nariadenie má za cieľ uľaviť jednak spotrebiteľom a jednak tiež podnikateľom. Ide fakticky o podobné nariadenia, ako bolo to, ktoré sa týkalo zrušenia roamingu v rámci volania v Európskej únii. K zmenám by malo dôjsť najneskôr ku spomínanému 15. decembru.

Situácia sa bude mať pravdepodobne tak, že poplatok sa úplne nezruší, ale zníži sa zhruba na 5 až 6 korún. Všetko sa bude odvíjať od toho, či pôjde o odchádzajúce alebo prichádzajúce platby.

Bola výška poplatkov primeraná?

Je potrebné poznamenať, že za prevod eur si neúčtovali veľké poplatky iba českej banky, ale komplet všetky veľké európske bankové domy. Všeobecne možno povedať, že spotrebiteľ musel zaplatiť za platbu nejakých 10 eur ďalších 24 eur. V česku sa príplatok niekedy pohyboval pokojne aj okolo 250 korún, čo určite nie je málo. Nariadenie bude platiť v Single Euro Payments Area. Bližšie informácie o nej sú tu. Táto oblasť nezahŕňa len štáty EÚ, ale aj krajiny v oblasti západného Balkánu a štáty európskeho hospodárskeho priestoru.

Transakcie budú lacnejšie

Väčšina bánk s týmto krokom do poslednej chvíle otáľa, avšak budú musieť poplatky znížiť. Poplatky už napríklad zrušila mBank alebo Air Bank a mnohé ďalšie. Inak samozrejme ušetríte aj pri nákupoch v eurách. Keď navyše využijete portál Letakomat.sk, budete mať potrebné nákupy na Vianoce lacnejšie.

Odporúčame :  Budúcnosť bankovníctva ovplyvní ekológia aj technologický pokrok

 

Vyjadri svoj názor

Prepájam podnikateľov, organizujem rôzne stretnutia a vzdelávacie aktivity zamerané na podnikateľov. Rád diskutujem na témy o podnikaní a usmerňujem správnymi otázkami - takto spoločne hľadáme odpovede a riešenia. Som členom Slovenskej živnostenskej komory (predseda krajskej zložky v Nitre). Mám rád kávu, vo voľnom čase brázdim hory na horskom bicykli.

Viac v kategórii Novinky

Najčítanejšie:

Sledujte nás na Facebooku:OdporúčameOdporúčame:

Autori článkov pre portál:

Biznisklub.sk ISSN 2585-9250

Marek Štrba – šéfredaktor

Miroslav Gandžala – účtovníctvo

Ing. Michal Kučera – pokladnice, VRP

Ing. Ondrej Mizerák M. Sc. – podnikateľské poradenstvo

JUDr. Martin Bajužík – advokát

Mgr. Andrej Srnka – technické zabezpečenie / GDPR

JUDr. Katarína Kročková – ochrana osobných údajov / GDPR

Ing. Soňa Ondrejková – biznis mentoring a tvorba individuálnych biznis riešení

JUDr. Lenka Katríková – obchodné právo, ochrana osobných údajov, duševné vlastníctvo

JUDr. Zuzana Niederlandová – právo a legislatíva

Ing. Emil BURÁK, PhD. – ekonóm a daňový odborník

Peter Tomčány – účtovníctvo a účtovné poradenstvo

 

Zobraziť všetkých autorov

Na vrch