Spojte sa s nami:

Dotácia na nájomné pre podnikateľov: Požiadať už môžu aj podniky v ťažkostiach

ilustračný obrázok: pixabay.com

Novinky

Dotácia na nájomné pre podnikateľov: Požiadať už môžu aj podniky v ťažkostiach

Ministerstvo hospodárstva SR rozširuje okruh subjektov, ktoré môžu získať dotáciu na nájomné. Ide o podniky, ktoré boli schémou definované ako podniky v ťažkostiach. Pre mikro a malé podniky v ťažkostiach budú platiť rovnaké podmienky ako pre ostatné firmy, stredné a veľké podniky sa budú riadiť schémou de minimis, ktorá obmedzuje výšku pomoci pre jeden podnik na výšku 200 000 eur. Informoval o tom na tlačovej besede minister hospodárstva Richard Sulík a poradkyňa ministra Jana Kiššová.

Firmy, ktoré museli zatvoriť svoje prenajaté prevádzky pre opatrenia štátu, môžu požiadať o príspevok na nájomné v rovnakej percentuálnej výške, akú poskytne prenajímateľ zľavu. Maximálne do 50 % výšky nájomného. Doteraz tzv. podniky v ťažkostiach nemohli o túto pomoc požiadať. Šéf rezortu hospodárstva upozornil, že aj firmy, ktoré sú síce funkčné a zdravé, sa v čase krízy mohli medzi takéto podniky dostať. „Práve takéto podniky potrebujú pomôcť, a preto  pristupujeme k rozšíreniu subjektov, ktoré môžu získať dotáciu,” zdôraznil R. Sulík.

Doteraz ministerstvo prijalo 9 562 žiadostí o dotáciu na nájomné, z toho 3 558 už bolo vyplatených. Suma pomoci prekročila 6,5 milióna eur. Minister R. Sulík uviedol, že rezort očakával väčší záujem podnikateľov. MH SR pristupuje pri žiadostiach ešte k jednej zmene,  žiadosti budú môcť podpisovať okrem štatutárnych zástupcov aj splnomocnené osoby.

Štátnu pomoc s nájomným aj pre mikro a malé spoločnosti zaradené medzi firmy v ťažkostiach umožnila zmena podmienok Európskej komisie. Pre stredné a veľké firmy vyrokovalo MH SR v Bruseli pomoc v rámci schémy de minimis, ktorá je však prísnejšia a umožňuje jednej spoločnosti vrátane majetkovo previazaných firiem čerpať kumulatívnu pomoc za tri roky maximálne vo výške 200 000 eur.

Chcem vedieť podrobné informácie

Odporúčame :  Potešia sa podnikatelia? Vláda pre nich schválila najväčší balík opatrení "Sulíkovo kilečko"
Odporúčame :  Ak sa chcú firmy uchádzať o dotáciu na nájomné, mali by s prípravami začať už dnes. Inak sa môže stať, že napriek splneniu podmienok nič nedostanú

 

Vyjadri svoj názor

Prepájam podnikateľov, organizujem rôzne stretnutia a vzdelávacie aktivity zamerané na podnikateľov. Rád diskutujem na témy o podnikaní a usmerňujem správnymi otázkami - takto spoločne hľadáme odpovede a riešenia. Som členom Slovenskej živnostenskej komory (predseda krajskej zložky v Nitre). Mám rád kávu, vo voľnom čase brázdim hory na horskom bicykli.

Viac v kategórii Novinky

Najčítanejšie:

Sledujte nás na Facebooku:OdporúčameOdporúčame:

Autori článkov pre portál:

Biznisklub.sk ISSN 2585-9250

Marek Štrba – šéfredaktor

Miroslav Gandžala – účtovníctvo

Ing. Michal Kučera – pokladnice, VRP

Ing. Ondrej Mizerák M. Sc. – podnikateľské poradenstvo

JUDr. Martin Bajužík – advokát

Mgr. Andrej Srnka – technické zabezpečenie / GDPR

JUDr. Katarína Kročková – ochrana osobných údajov / GDPR

Ing. Soňa Ondrejková – biznis mentoring a tvorba individuálnych biznis riešení

JUDr. Lenka Katríková – obchodné právo, ochrana osobných údajov, duševné vlastníctvo

JUDr. Zuzana Niederlandová – právo a legislatíva

Ing. Emil BURÁK, PhD. – ekonóm a daňový odborník

Peter Tomčány – účtovníctvo a účtovné poradenstvo

 

Zobraziť všetkých autorov

Na vrch