Spojte sa s nami:

eKasa: Finančná správa hodnotí postup projektu do praxe. Ide podľa plánu

eKasa

eKasa: Finančná správa hodnotí postup projektu do praxe. Ide podľa plánu

Od 1. apríla 2019 štartuje v ostrej prevádzke projekt eKasa. Povinná k tomuto dátumu je iba pre podnikateľov, ktorým od tohto dátumu prvý raz vznikne povinnosť evidovať tržbu. Projekt postupuje podľa plánu. Finančná správa vydala už viaceré certifikácie pre výrobcov pokladničných programov a chránených dátových úložísk, ďalšie posudzuje. Podnikatelia postupne žiadajú o pridelenie kódu pokladnice eKasa klient.

Odporúčame :  eKasa: Finančná správa zriadila nonstop podporu na call centre samostatne pre eKasu

Už v pondelok sa začína ostrá prevádzka projektu eKasa. Ide o on-line pripojenie pokladníc na finančnú správu

Povinná k tomuto dátumu je pre iba podnikateľov, ktorým od tohto dátumu prvý raz vznikne povinnosť evidovať tržbu. Pre všetkých ostatných (súčasných) podnikateľov je online napojenie na finančnú správu do 1. júla 2019 dobrovoľné.

Ide o súčasných podnikateľov, ktorí pred 1. aprílom 2019 už evidovali tržby, alebo súčasných podnikateľov, ktorí si otvoria po 1. apríli 2019 novú prevádzku, resp. budú chcieť novú pokladnicu do existujúcej prevádzky. Všetci títo môžu od apríla do konca júna aj naďalej používať elektronickú registračnú pokladnicu alebo sa môžu rozhodnúť pre používanie virtuálnej registračnej pokladnice. Povinní sú ich používať až najneskôr od 1. júla.

Každá online registračná pokladnica (ORP) bude mať svoj kód

Žiadosť o jeho pridelenie je možné od polovice marca posielať na finančnú správu. Finančná správa eviduje už viac ako 670 žiadostí o pridelenie kódu eKasa klient, rastie aj počet užívateľov, ktorí sa rozhodli využívať virtuálnu registračnú pokladnicu (VRP). Finančná správa eviduje už takmer 300 žiadostí o pridelenie kódu pre VRP. VRP bude totiž automaticky bez ďalšieho zásahu podnikateľa spĺňať všetky zákonné podmienky účinné od 1 apríla 2019.

Kompletný postup prechodu na eKasu sprevádzaný grafickými ukážkami nájdu všetci podnikatelia priamo na portáli finančnej správy v časti eKasa – podnikatelia. Na portáli nájdu tiež zoznam certifikovaných dodávateľov online registračných pokladníc. Za posledné dni sa výrazne zvýšil počet certifikovaných riešení. Postup ako pripojiť eKasu.

Poskytovatelia, ktorí sú v zozname a získali certifikáciu, už môžu poskytovať podnikateľom pokladničné programy a chránené dátové úložiská, pretože spĺňajú zákonné podmienky ORP. Finančná správa posudzuje ďalšie žiadosti.

V súčasnosti schválené a ďalšie testované riešenia by vedeli pokryť väčšinu súčasného trhu s pokladnicami, a to rovnomerne naprieč celým spektrom podnikateľov – malých podnikateľov, sektor HORECA, ale aj väčšie reťazce. Žiadne obavy v tomto smere preto nie sú opodstatnené.

Odporúčame :  Ako prebiehalo pracovné školenie eKasa v Nitre

Finančná správa navyše pravidelne informuje o postupe projektu

Zástupcovia finančnej správy sú v intenzívnej komunikácii nielen s výrobcami pokladničných riešení, ale taktiež aj s veľkými používateľmi ERP (veľkými reťazcami), s ktorými koordinujú plánovanie termínov pripojenia.

Finančná správa okrem tlačových správ či špeciálnej podstránky na portáli finančnej správy pravidelne poskytuje podnikateľom informácie aj prostredníctvom zasielaných newsletterov (na cca 10 000 adries), k téme sa stretla Konzultačná rada prezidentky finančnej správy, o projekte informuje finančná správa pravidelne aj prostredníctvom médií.

K šíreniu informácií využíva aj sociálne siete, informácie poskytuje podnikateľom aj na školeniach či odborných konferenciách

Pre nábehovú fázu projektu posilňuje finančná správa aj call centrum. Najnovšie v rámci projektu zaslala informatívne upozornenie – tzv. softwarning – takmer 200 000 používateľom elektronických registračných pokladníc a virtuálnych registračných pokladníc.

V rámci komunikačnej kampane o projekte pripravuje ešte informačné letáky, plagáty, online chat s podnikateľmi či rozšírenie chatbotu finančnej správy práve o tému eKasa.

Odporúčame :  Pracovné školenie k téme eKasa - 2. apríl, PREŠOV. Registrujte sa, počet obmedzený!

 

zdroj: FS SR

 

Vyjadri svoj názor

Prepájam podnikateľov, organizujem rôzne stretnutia a vzdelávacie aktivity zamerané na podnikateľov. Rád diskutujem na témy o podnikaní a usmerňujem správnymi otázkami - takto spoločne hľadáme odpovede a riešenia. Som členom Slovenskej živnostenskej komory (predseda krajskej zložky v Nitre). Mám rád kávu, vo voľnom čase brázdim hory na horskom bicykli.

Viac v kategórii eKasa

Najčítanejšie:

Sledujte nás na Facebooku:OdporúčameOdporúčame:

Autori článkov pre portál:

Biznisklub.sk ISSN 2585-9250

Marek Štrba – šéfredaktor

Miroslav Gandžala – účtovníctvo

Ing. Michal Kučera – pokladnice, VRP

Ing. Ondrej Mizerák M. Sc. – podnikateľské poradenstvo

JUDr. Martin Bajužík – advokát

Mgr. Andrej Srnka – technické zabezpečenie / GDPR

JUDr. Katarína Kročková – ochrana osobných údajov / GDPR

Ing. Soňa Ondrejková – biznis mentoring a tvorba individuálnych biznis riešení

JUDr. Lenka Katríková – obchodné právo, ochrana osobných údajov, duševné vlastníctvo

JUDr. Zuzana Niederlandová – právo a legislatíva

Ing. Emil BURÁK, PhD. – ekonóm a daňový odborník

Peter Tomčány – účtovníctvo a účtovné poradenstvo

 

Zobraziť všetkých autorov

Na vrch