Spojte sa s nami:

Finančná správa: Daňovníci na neplatení preddavkov ušetrili už 13 mil. eur. Za máj to bolo viac ako 430 ďanových subjektov

ilustračný obrázok: pixabay.com

Novinky

Finančná správa: Daňovníci na neplatení preddavkov ušetrili už 13 mil. eur. Za máj to bolo viac ako 430 ďanových subjektov

Finančná správa aj počas koronakrízy vychádza daňovníkom čo najviac v ústrety, preto na tému preddavkov rozposlala informačný softwarning. V ňom upozorňuje na potenciálne životné situácie a poskytuje odporúčania klientom, ako majú konať. Upozorňuje napríklad na možnosť neplatiť preddavky vôbec. Túto možnosť využilo zatiaľ za mesiac máj viac ako 430 daňových subjektov, ktorí ušetrili viac ako 13 mil. eur. 

Finančná správa chce pomôcť prekonať svojim klientom obdobie spojené s koronakrízou

Zaslala klientom, ktorým mohli klesnúť tržby, informatívne upozornenie (softwarning) o platení preddavkov. V softwarningu ich upozornila na možnosť neplatiť preddavky na daň z príjmov v prípade, ak daňovému subjektu tržby klesli o 40% a viac. Aj takýmto spôsobom finančná správa informuje o opatreniach, ktoré majú daňové subjekty k dispozícii vďaka „lex korona“.

Možnosť podať vyhlásenie pre pokles tržieb o viac ako 40%, a teda neplatiť preddavky vôbec, mohli daňovníci využiť prvýkrát v máji 2020. Finančná správa prijala za toto obdobie celkom 433 podaných vyhlásení, a to v sume 13,4 mil. eur. 

Klienti finančnej správy majú v rámci opatrení na zmiernenie následkov pandémie možnosť neplatiť preddavky na daň z príjmov (preddavky podľa § 34 pre fyzické osoby, resp. podľa § 42 pre právnické osoby zákona o dani z príjmov splatné v období pandémie). Týka sa to obdobia, ktoré bezprostredne nasleduje po období, v ktorom im poklesli tržby najmenej o 40 % v porovnaní s rovnakým obdobím predchádzajúceho kalendárneho roka. Tieto preddavky nemusia doplatiť ani po skončení pandémie.

Proces je veľmi jednoduchý – stačí doložiť vyhlásenie o poklese tržieb, a to príslušnému správcovi dane najneskôr 15 dní pred uplynutím lehoty splatnosti preddavkov. Finančná správa pripravila aj vzor odporúčaného tlačiva, ktorým môžu daňovníci deklarovať pokles tržieb. Vzor tlačiva zaslala daňovníkom priamo v softwarningu.

Finančná správa však myslí aj na klientov, ktorým klesli tržby menej ako o 40%. Tí môžu platiť preddavky inak. V tomto prípade musia požiadať správcu dane o určenie platenia preddavkov na daň z príjmov inak.

Odporúčame :  Podnikatelia: Dve percentá (podiel zo zaplatenej dane) môžete stále darovať. Komu ju darujete?
Odporúčame :  Finstat: Analýza schopnosti slovenských firiem splatiť svoje záväzky z dosiahnutej EBITDA

 

zdroj: FS SR

Vyjadri svoj názor

Prepájam podnikateľov, organizujem rôzne stretnutia a vzdelávacie aktivity zamerané na podnikateľov. Rád diskutujem na témy o podnikaní a usmerňujem správnymi otázkami - takto spoločne hľadáme odpovede a riešenia. Som členom Slovenskej živnostenskej komory (predseda krajskej zložky v Nitre). Mám rád kávu, vo voľnom čase brázdim hory na horskom bicykli.

Viac v kategórii Novinky

Najčítanejšie:

Sledujte nás na Facebooku:OdporúčameOdporúčame:

Autori článkov pre portál:

Biznisklub.sk ISSN 2585-9250

Marek Štrba – šéfredaktor

Miroslav Gandžala – účtovníctvo

Ing. Michal Kučera – pokladnice, VRP

Ing. Ondrej Mizerák M. Sc. – podnikateľské poradenstvo

JUDr. Martin Bajužík – advokát

Mgr. Andrej Srnka – technické zabezpečenie / GDPR

JUDr. Katarína Kročková – ochrana osobných údajov / GDPR

Ing. Soňa Ondrejková – biznis mentoring a tvorba individuálnych biznis riešení

JUDr. Lenka Katríková – obchodné právo, ochrana osobných údajov, duševné vlastníctvo

JUDr. Zuzana Niederlandová – právo a legislatíva

Ing. Emil BURÁK, PhD. – ekonóm a daňový odborník

Peter Tomčány – účtovníctvo a účtovné poradenstvo

 

Zobraziť všetkých autorov

Na vrch