Spojte sa s nami:

Finančná správa upozorňuje: Pozor na podvodníkov, ktorí si nárokujú na poplatky spojené s colným konaním

ilustračný obrázok: pixabay.com

Novinky

Finančná správa upozorňuje: Pozor na podvodníkov, ktorí si nárokujú na poplatky spojené s colným konaním

Finančná správa upozorňuje na podvodníkov, ktorí sa snažia oklamať občanov a skrývajú sa za poplatky spojené s colným konaním. Apeluje na občanov, aby sa nenechali nachytať a neposielali im žiadne peniaze. Takéto konanie by mali okamžite nahlásiť na políciu.  

Odporúčame :  Finančná správa upozorňuje na podvodníkov, ktorí sa vydávajú za pracovníkov daňového úradu

Na finančnej správe sa objavili viaceré dopyty týkajúce sa podvodného konania

Vo väčšine prípadov ide o ženy, ktoré žiadajú o pomoc pri riešení situácie s prevzatím poštových zásielok a povinnosti platieb poplatkov. V každom prípade je opis podvodu veľmi podobný.

Obetiam podvodu zašle podvodník informáciu, že im majú doručiť peňažnú zásielku. V korešpondencii však podvodníci uvedú aj informáciu, že zásielky zadržiavajú colníci v niektorom členskom štáte EÚ (letisko vo Viedni, Paríži, slovenské hranice a pod.). Podvodník, s ktorým obete komunikujú, od nich žiada zloženie väčšieho obnosu peňazí (od 3 000 po 45 000 eur) ako zábezpeku na rôzne colné poplatky ako daň, clo a pod.

Následne ich v krátkom čase (1-2 dni) urguje na zaplatenie požadovanej sumy s tým, že ak tak nespravia, prídu o zásielku peňazí vo výške 200 000 až 500 000 amerických dolárov.  Žiaľ, na finančnú správu sa obete obrátia až v štádiu, keď  už poslali cez rôzne platobné portály (nie banky) peniaze v rôznych výškach a „balík“ s finančnou hotovosťou im napriek tomu nebol doručený. V tomto prípade už neexistuje iné riešenie ako obrátiť sa na políciu a podať trestné oznámenie.

Finančná správa chce informovať verejnosť o týchto podvodných praktikách, aby občania zbytočne neprichádzali o svoje peniaze a nenaleteli podvodníkom, ktorí ich chcú len zneužiť. Finančná správa vyzýva verejnosť, aby na takéto emaily nereagovali, peniaze v žiadnom prípade neposielali a obrátili sa na políciu.

Rovnako upozorňuje, že pri preclievaní zásielok komunikuje s osobu, ktorá tovar predložila colnému orgánu výhradne elektronickou komunikáciou a nie e-mailom alebo inou komunikáciu z vymyslených adries. Finančná správa tiež upozorňuje, že dovozné platby sa neplatia žiadnej inej osobe, iba colnému orgánu, okrem prípadov, keď príjemca zásielky splnomocní na zastupovanie v colnom konaní inú osobu napr. prepravcu. V takomto prípade zaplatí dovozné platby tejto osobe pri fyzickom prevzatí zásielky.

Odporúčame :  Národná banka Slovenska UPOZORŇUJE: Čo je to pyramídový podvod, lietadlo alebo Ponziho schéma?
Odporúčame :  Aplikácia "Over doklad" hlási ďalší úspech. Vďaka nej odhalili ďalších podvodníkov
Odporúčame :  Banská Bystrica: Podvodníci využívajú aktuálnu situáciu. Oznamujú začatie daňovej kontroly

 

zdroj: FS SR

Vyjadri svoj názor

Prepájam podnikateľov, organizujem rôzne stretnutia a vzdelávacie aktivity zamerané na podnikateľov. Rád diskutujem na témy o podnikaní a usmerňujem správnymi otázkami - takto spoločne hľadáme odpovede a riešenia. Som členom Slovenskej živnostenskej komory (predseda krajskej zložky v Nitre). Mám rád kávu, vo voľnom čase brázdim hory na horskom bicykli.

Viac v kategórii Novinky

Najčítanejšie:

Sledujte nás na Facebooku:OdporúčameOdporúčame:

Autori článkov pre portál:

Biznisklub.sk ISSN 2585-9250

Marek Štrba – šéfredaktor

Miroslav Gandžala – účtovníctvo

Ing. Michal Kučera – pokladnice, VRP

Ing. Ondrej Mizerák M. Sc. – podnikateľské poradenstvo

JUDr. Martin Bajužík – advokát

Mgr. Andrej Srnka – technické zabezpečenie / GDPR

JUDr. Katarína Kročková – ochrana osobných údajov / GDPR

Ing. Soňa Ondrejková – biznis mentoring a tvorba individuálnych biznis riešení

JUDr. Lenka Katríková – obchodné právo, ochrana osobných údajov, duševné vlastníctvo

JUDr. Zuzana Niederlandová – právo a legislatíva

Ing. Emil BURÁK, PhD. – ekonóm a daňový odborník

Peter Tomčány – účtovníctvo a účtovné poradenstvo

 

Zobraziť všetkých autorov

Na vrch