Spojte sa s nami:

Ing. Emil Burák, PhD.: DAŇOVÉ VYSPORIADANIE v roku 2019 – užitočné rady I.

Novinky

Ing. Emil Burák, PhD.: DAŇOVÉ VYSPORIADANIE v roku 2019 – užitočné rady I.

Tohtoročná hlavná daňová sezóna sa blíži, pričom vrcholiť bude v marci 2019. Vysporiadanie daní patrilo, patrí a bude patriť vždy k hlavným míľnikom podnikov a firiem v biznise – podobne ako ročná účtovná závierka, deľba zisku, atď. Ambíciou tohto textu je pripomenúť a podčiarknuť niektoré rady na osvieženie pamäti daňovým subjektom.

Odporúčame :  Ing. Emil Burák, PhD: Daňová osveta III. - POUČENIE Z NAJČASTEJŠÍCH  CHÝB ZDAŇOVANIA

Desatoro najdôležitejších daňových rad k podaniu priznania

O tejto téme píše a bude písať a prinášať príbehy i rady tradične veľa portálov, periodík i ostatných masmédií. Vždy záleží od uhla pohľadu i skúsenosti radcov a postojov. Náš tucet znie nasledovne:

1/ PRIZNANIE:

Daňové priznanie sa podáva elektronicky, nielen písomne – nezabudnime.

2/ TLAČIVO:

Tlačivo daňového priznania sa v SR mení každý rok – používajme to aktuálne správne.

3/ ZADARMO:

Ak chcete radu k zdaňovaniu zadarmo – využite stránkové dni na daňovom úrade alebo telefonický servis (call centrum Finančnej správy SR) alebo ich web: financnasprava.sk

4/ VZORY:

Vzory správne vyplnených tlačív daňových priznaní nájdete v brožúrach trhu (napr. Poradca, Daňovo-účtovný poradca podnikateľa, ÚAD) alebo aj v poradenských rubríkách, či špeciálnych prílohách hlavných denníkov (napr. Hospodárske noviny, Sme, Pravda,…).

5/ DAŇOVÍ PORADCOVIA:

Ich zoznam nájdete na webe: skdp.sk. Ak by ste potrebovali účtovných poradcov, tak sprobujte aj: skcu.sk

6/  ELEKTRONICKÁ REGISTRÁCIA:

Ak ste to ešte ako podnikateľ nevykonal, tak je najvyšší čas (hoci už aj po termíne v rámci zákonnej lehoty). Ak to robíte prvýkrát, možno to nezvládnete sám, radšej využite pomoc odborníkov a poraďte sa.

7/ ŠKOLENIE:

Ak chcete ušetriť čas a peniaze, obetujte jeden svoj deň a navštívte niektoré z bohatej ponuky daňových školení – ktoré dominujú vždy po skončení aktuálneho zdaňovacieho obdobia. Minimálne navštívte školenie o dani z príjmov. Ak nie vy osobne, tak tam pošlite svojich pracovníkov (ekonomického riaditeľa, daňového špecialistu, vrchného ekonóma firmy, hlavnú účtovníčku).

8/ ZÁKON:

Zákonov máme v tejto republike priveľa a mnohí ich čítajú neradi. Ale v hlavnej daňovej sezóne aspoň prelistujte 2 kľúčové – t. j. zákon o správe daní (procesný daňový poriadok) a zákon o dani z príjmov.

9/ POROVNANIE:

Ak debatujete pri pive s kamarátmi a kolegami z biznisu, napríklad s inými podnikateľmi – stočte tému aj na daňové priznanie. Porovnáte svoje aktuálne vedomosti a v niečom sa možno dozviete aj to, čo ešte neviete, ale mali by ste vedieť.

10/ TELKA:

Možno si poviete, že na všetko zdaňovanie máte ľudí, nech sa starajú a že Vy osobne nemusíte k tomu úplne nič? Napriek tomu, mrknite aspoň občas hlavné televízne správy (televízne noviny) – kde v marci vždy informujú o aktuálnom vývoji zberu daňových priznaní i daňových novinkách. Vyplatí sa to.

Zhrnutie – závery:

Daňových ponaučení a užitočných pragmatických rád je veľa, vyberajte si z nich len niektoré NAJ, neriskujte riziko z informačného preplnenia. Určite stojí za to zakúpiť a prečítať si doma alebo vo firme v pokoji aj niektorú NADČASOVO PLATNÚ DAŇOVÚ UČEBNICU.

Je to jedna z najmúdrejších investícií, ktoré sa zaručene nielen vyplatia, ale mnohonásobne aj vrátia. Ochutnajte napríklad tituly: Daňová prevencia v príkladoch praxe alebo Daňová kontrola očami praxePrečítajte si k tejto téme aj náš príspevok „Daňová osveta…“, ktorý sme publikovali v auguste 2018.

Odporúčame :  Ing. Emil Burák, PhD: Daňová osveta I. - POUČENIE Z NAJČASTEJŠÍCH CHÝB ZDAŇOVANIA

 

Zobraziť všetky články od Emil Burák


O autorovi

Ing. Emil BURÁK, PhDIng. Emil BURÁK, PhD. – autor (55) – je známy ekonóm a lektor, daňový odborník, znalostný pracovník a vysokoškolský učiteľ. Je nadšený vzdelávač, ktorý viac ako štvrťstoročie pomáha budovať daňovú osvetu na Slovensku. Má za sebou vyše 30-ročnú prax najmä v riadení, financiách a ekonomike. Pracuje v oblasti financií – z toho v daňovej oblasti 22 rokov.

Vo vrcholovom manažmente pracoval 12 rokov – v privátnom (banky) i štátnom (daňové a finančné riaditeľstvo) sektore. Jeho autorské dielo počíta aj 20 kníh (+5 v spoluautorstve) a vyše 1800 odborných článkov doma i v zahraničí.

V prípade potreby viac aj na: www.osobnosti.sk; www.financniodbornici.sk

 

Vyjadri svoj názor

Prepájam podnikateľov, organizujem rôzne stretnutia a vzdelávacie aktivity zamerané na podnikateľov. Rád diskutujem na témy o podnikaní a usmerňujem správnymi otázkami - takto spoločne hľadáme odpovede a riešenia. Som členom Slovenskej živnostenskej komory (predseda krajskej zložky v Nitre). Mám rád kávu, vo voľnom čase brázdim hory na horskom bicykli.

Viac v kategórii Novinky

Najčítanejšie:

Sledujte nás na Facebooku:OdporúčameOdporúčame:

Autori článkov pre portál:

Biznisklub.sk ISSN 2585-9250

Marek Štrba – šéfredaktor

Miroslav Gandžala – účtovníctvo

Ing. Michal Kučera – pokladnice, VRP

Ing. Ondrej Mizerák M. Sc. – podnikateľské poradenstvo

JUDr. Martin Bajužík – advokát

Mgr. Andrej Srnka – technické zabezpečenie / GDPR

JUDr. Katarína Kročková – ochrana osobných údajov / GDPR

Ing. Soňa Ondrejková – biznis mentoring a tvorba individuálnych biznis riešení

JUDr. Lenka Katríková – obchodné právo, ochrana osobných údajov, duševné vlastníctvo

JUDr. Zuzana Niederlandová – právo a legislatíva

Ing. Emil BURÁK, PhD. – ekonóm a daňový odborník

Peter Tomčány – účtovníctvo a účtovné poradenstvo

 

Zobraziť všetkých autorov

Na vrch