Spojte sa s nami:

Keď sa fľaša zmení na tekuté zlato: Investície do prémiového alkoholu sú na vrchole

Novinky

Keď sa fľaša zmení na tekuté zlato: Investície do prémiového alkoholu sú na vrchole

Dopyt po prémiovom alkohole je, zdá sa, na vrchole. Koncom októbra sa v New Yorku vydražila 750-mililitrová fľaša 60-ročnéhej škótskej whisky Macallan Fine & Rare 1926 za neuveriteľného 1,9 milióna dolárov.

Tekuté zlato

Na predstavu bohatstva a luxusu v podobe zlata a drahokamov sme zvyknutí. Vzhľadom na svoju vysokú hustotu dokáže zlato koncentrovať v malom objeme značnú hodnotu. Cenu určuje najmä jeho nedostupnosť a obmedzené zásoby na zemi, takže nepodlieha krízam ani devalvácii meny. Limitované edície alkoholu sa však stávajú rovnako hodnotnou možnosťou investície.

Fľaša whisky, ktorá sa predala za 1,9 milióna dolárov, opäť prekonala rekordy. Whisky Macallan Fine & Rare 60 Y.O. 1926 sa stala najdrahšou fľašou vína alebo destilátu, ktorá sa kedy vydražila. Je to už po druhýkrát, čo fľaša tohto druhu zmenila históriu. Len minulý rok fľaša rovnakej značky Mallacan pokorila rovnaký rekord a predala sa za 1,2 milióna dolárov v Londýne.

Podľa Tomáša Bilica zo spoločnosti Acan Premium Spirits, ktorá dováža exkluzívne prémiové značky alkoholu aj na Slovensko, je označenie „tekuté zlato“ skutočne na mieste. „Väčšinou sa zberateľský alkohol, limitované edície vyrobené vo veľmi malých množstvách, kupuje ako investícia, ktorá by sa pri dobrom výbere mala časom aj dobre zhodnotiť. Určite podstatne lepšie ako peniaze uložené v banke,“ hovorí T. Bilic.

Portál WhiskyInvestDirect uviedol, že v rokoch 2011 až 2016 mali investori priemerné výnosy okolo 11,6 % ročne. Tento zisk je dokonca vyšší ako pri samotnom zlate.

Alkohol ako investícia

Na zvyšujúcu sa hodnotu destilátu má vo všeobecnosti vplyv hlavne popularita značky, počet vyrobených fliaš, vek a výnimočnosť samotnej fľaše. Čím je alkohol starší, tým je hodnotnejší, keďže sa pri zrení odparuje, čo sa nazýva „anjelská daň“. Spomínanú 60-ročnú, takmer dvojmiliónovú whisky z pálenice Macallan, ktorá je známa svojimi kvalitnými produktmi, nie je vôbec jednoduché vyrobiť.

odborník na whisky Tomáš Bilic

Vek škótskej whisky je limitovaný tým, že podľa zákona whisky v sude nesmie klesnúť pod 40% alkoholu. Whisky ide do sudov väčšinou v sile pod 70 % alkoholu. Nie je výnimkou, že sa ročne zo sudu odparí aj viac ako 1% alkoholu aj tekutiny. Záleží najmä na kvalite a skladovaní sudu.  U tejto whisky sa ročne odparilo číslo hlboko pod priemerom a práve to z nej robí taký vzácny unikát,“ vysvetľuje Tomáš Bilic zo spoločnosti Acan Premium Spirits. Tá sa v oblasti prémiového alkoholu pohybuje už od roku 1997 a v portfóliu má okrem whisky a ginu aj svetoznáme značky rumu ako napr. Diplomático či Millonario.

Citrusy, kvety, sušené ovocie a trochu dreva

Vytvoriť kvalitný alkohol, ktorý bude časom získavať na svojej chuti a hodnote, je pritom skutočná alchýmia. Každý výrobca kladie dôraz na iný detail, no aby vznikol výnimočný produkt, musia sa všetky vplyvy navzájom dopĺňať a v ideálnom pomere prepojiť.

Medzi zásadné faktory patrí kvalita vody (čistota, zloženie, pH), fermentácia (rýchlosť kvasenia, použité kvasinky), spôsob destilácie (tvar destilačného prístroja, spôsob ohrievania, rýchlosť procesu…) a dozrievanie.

Práve zrenie alkoholu je podľa odborníka jednou z najdôležitejších vecí. „Hovorí sa, že v sude, v ktorom whisky zreje, vzniká až 60 % výsledných chutí. Škótska whisky je chuťovo najrozmanitejší alkohol na svete. Je to najmä tým, že Škóti používajú aj sudy, v ktorých predtým dozrieval iný alkohol. Ten je nasiaknutý v dubovom dreve a whisky si počas zrenia postupne ,vyťahuje` jeho príchute a nuansy,“ tvrdí špecialista.

Jemná drevnatosť chuti pochádza práve zo zrenia v dubovom sude, dĺžkou zrenia sa, samozrejme, zintenzívňuje. „Ovocné príchute vznikajú už pri samotnej destilácii whisky. Kotlíkové destilačné prístroje v škótsku sa vyrábajú výlučne z medi a bolo dokázané, že pri kontakte alkoholu s meďou môžu vznikať rôzne ovocné príchute,“ vysvetľuje T. Bilic Acan Premium Spirits.

V konečnom dôsledku je to práve kombinácia všetkých detailov, čo rozhodne, či sa z alkoholu stane (dvoj)miliónová investícia. „Či je hriech takúto whisky vypiť? To záleží hlavne od dôvodu kúpy. V tomto prípade však asi šlo najskôr o prestíž veľmi bohatého človeka,“ dodáva odborník s úsmevom.

Chcem vedieť viac o prémiovom alkohole

 

Vyjadri svoj názor

Prepájam podnikateľov, organizujem rôzne stretnutia a vzdelávacie aktivity zamerané na podnikateľov. Rád diskutujem na témy o podnikaní a usmerňujem správnymi otázkami - takto spoločne hľadáme odpovede a riešenia. Som členom Slovenskej živnostenskej komory (predseda krajskej zložky v Nitre). Mám rád kávu, vo voľnom čase brázdim hory na horskom bicykli.

Viac v kategórii Novinky

Najčítanejšie:

Sledujte nás na Facebooku:OdporúčameOdporúčame:

Autori článkov pre portál:

Biznisklub.sk ISSN 2585-9250

Marek Štrba – šéfredaktor

Miroslav Gandžala – účtovníctvo

Ing. Michal Kučera – pokladnice, VRP

Ing. Ondrej Mizerák M. Sc. – podnikateľské poradenstvo

JUDr. Martin Bajužík – advokát

Mgr. Andrej Srnka – technické zabezpečenie / GDPR

JUDr. Katarína Kročková – ochrana osobných údajov / GDPR

Ing. Soňa Ondrejková – biznis mentoring a tvorba individuálnych biznis riešení

JUDr. Lenka Katríková – obchodné právo, ochrana osobných údajov, duševné vlastníctvo

JUDr. Zuzana Niederlandová – právo a legislatíva

Ing. Emil BURÁK, PhD. – ekonóm a daňový odborník

Peter Tomčány – účtovníctvo a účtovné poradenstvo

 

Zobraziť všetkých autorov

Na vrch