Spojte sa s nami:

Koho vlastne zastupuje Slovgram? Od vzniku svojho fungovania dlhujú financie najväčšej slovenskej hudobnej online distribučnej spoločnosti AllRecords

slovgram hudba v prevadzke

Novinky

Koho vlastne zastupuje Slovgram? Od vzniku svojho fungovania dlhujú financie najväčšej slovenskej hudobnej online distribučnej spoločnosti AllRecords

Máte kaviareň alebo reštauráciu a prišiel vám list s informáciou, aby ste kontaktovali Slovgram? Určite neodporúčame hru na mŕtveho chrobáka. Ak púšťate hudbu (v TV, z rádia) vo vašich priestoroch – uvedenú sumu radšej uhraďte. Vyhnete sa tak možným problémom a stresom v budúcnosti. Kto alebo čo je ten Slovgram? Slovgram má oporu v zákone č. 185/2015 Autorského zákona. V praxi to znamená, že zastupuje práva výkonných umelcov a výrobcov zvukových a zvukovo-obrazových záznamov. Ak sa teda rozhodnete Slovgram ignorovať – pripravte sa na rôzne výzvy, nenechajú to len tak. No teraz je na tejto strane aj samotný Slovgram, ktorý si neplní svoje povinnosti voči spoločnosti AllRecords. Dávid Zaprihač z AllRecords nám objasní, ako sa veci majú.

O tom ako fungujú organizácie SOZA, Slovgram, Lita, OKS, Sapa a načo majú podnikatelia právo, si prečítate v tomto článku – https://ochransiznacku.sk/soza-lita-slovgram-ozis-sapa/

1. Dávid – predstavte nám spoločnosť AllRecords. Čím sa zaoberá, koho zastupuje a kde všade ju nájdeme?

AllRecords je hudobná, produkčno-distribučná spoločnosť. Zaoberáme sa okrem produkčnej činnosti ( tvorba reklám, filmov, hudby ) aj distribučnej činnosti, pričom vlastníme unikátny online systém na distribúciu audio záznamov ( hudobné albumy, audio knihy ) do svetových online obchodov, ITunes, Deezer, Spotify, Amazon, Google Play a ďalších cca 200 obchodov a hudobných bánk na komerčné využitie, pričom jednu hudobnú banku aj vlastníme.

Kontrolujeme taktiež platformy na streamovanie hudby a videa ako Youtube alebo Facebook. Zastupujeme a našimi klientmi sú napr. Hudobné Kapely ako: Heľenine Oči, Vydavateľstvá ako: Verejno právna inštitúcia Hudobný fond: Moyzesovo Quarteto, Róbert Ragan,..Alebo autori ako Dežo Ursiny

2. Ako dlho ste na trhu? 

Naša spoločnosť bola založená v roku 2014, od tej doby zastupujeme tisíce skladieb od stoviek hudobníkov.

Každý hudobník má s nami spísanú licenčnú zmluvu, podľa ktorej ho zastupujeme taktiež ako výrobca audio záznamov. To znamená, že okrem zárobkov z už spomínaných online obchodov, online rádií a stream služieb kam hudbu distribuujeme, je v našej kompetencii aj spravovanie zárobkov z hrania v klasických rádiách. Klasické rádiá má pod správou spoločnosť Slovgram.

3. V akom vzťahu ste so Slovgramom? Majitelia priestorov platia Slovgramu za „púšťanie“ hudby, Slovgram by mal platiť vám. Ako to celé v praxi funguje, aby sme mali predstavu aj ako laici?

Spoločnosť Slovgram na Slovensku registruje ISRC kódy, ktoré fungujú ako unikátne registračné čísla hudobnej skladby. Podľa toho čísla vedia rádiá presne zaradiť odmeny ( tantiémy ) pre danú skladbu.

Čiže v praxi by to malo fungovať tak, že peniaze, ktoré prevádzka podniku ( kaviarne, hotela ) zaplatí Slovgramu, by mali pomocou výpočtu množstva hrania v rádiách (ISRC kódov) putovať samotným hudobníkom. Čiže našej spoločnosti AllRecords, ktorá licenčne hudobníkov zastupuje.

4. Akú sumu a za aké obdobie vám k dnešnému dňu vlastne Slovgram dlhuje? Podľa čoho sa robí výpočet, prípadne je stanovený nejaký koeficient? Kedy ste boli v kontakte poslednýkrát a ako ste danú vec uzavreli?

Zo všetkých online obchodov a stream služieb celého sveta, či sa jedná o ITunes, Spotify, Deezer, Amazon, Google play, alebo Facebook, Youtube, dostávame pravidelné kvartálne alebo pol ročné reporty, kde vidíme čísla ako množstvo hrania, cenu za skladbu, v akom obchode sa skladba predala, v akom online rádiu sa skladba púšťala.

Podľa toho nás tieto svetové obchody a online rádia aj vyplácajú, peniaze ďalej putujú samotným hudobníkom, ktorých zastupujeme. Spoločnosť Slovgram, ktorá má pod správou len klasické rádia, žiadny systém reportov nemá, do dnešného dňa (od r. 2014 nášho vzniku) sme nedostali jediný výpis o hranosti v rádiách, taktiež sme neobdržali ani cent. Sami nevieme, podľa akého koeficientu má spoločnosť vypočítavať dané odmeny.

S touto otázkou sme sa aj niekoľko krát obrátili na samotné vedenie Slovgramu, po niekoľkých telefonátoch a pod arogantnou taktovkou vedúceho oddelenia Miroslava Lukáčika, nás odkázal na právne oddelenie ( Zorana Bošanská ), kde nám zas bola podaná písomná informácia, že daná vec bude prešetrená do konca týždňa. Toto posledné vyjadrenie bolo v máji tohoto roku. Čiže zrejme daný týždeň pravdepodobne stále trvá.

5. Máte informácie o tom, že by Slovgram dlhoval peniaze aj iným organizáciám okrem tej vašej?

Nakoľko sme na Slovensku jediná hudobná spoločnosť s online distribučnou platformou na predaj skladieb do celého sveta, nemáme možnosť skontrolovať prístup Slovgramu k iným podobným organizáciám. Náš najbližší konkurent ( aj keď len s čiastočne ponúkanými službami na rozdiel od našich ) je v Čechách.

6. Slovgram dlhuje peniaze vám – následne ani vy nevyplácate autorov diel, ktoré sa predali na Slovensku? Ako funguje tento proces vyplácania autorov?

Všetkých autorov z predaja a streamovania hudobných diel vyplácame riadne a na čas, okrem čiastky peňazí z hrania v klasických slovenských rádiách, ktoré sú licenčne zazmluvnené a distribuované cez spoločnosť AllRecords, (Netýka sa to však všetkých hudobníkov, ktorých zastupujeme a distribuujeme. Časť hudobníkov sú registrovaní ako výrobcovia audio záznamov inde, čiže si to riešia sami separátne) Táto čiastka vyplácaná nie je, nakoľko sme nikdy nedostali žiadny report či výstup od Slovgramu, čiže ani nevieme ktoré skladby a koľko krát a kde sa hrali, či prípadne koľko im máme na tantiémoch vyplatiť.

Je to teda reťazová reakcia a zisk uchádza nielen našej spoločnosti AllRecords, ale i našim klientom, ktorých zastupujeme. Ich hudba sa hrá, podnikatelia platia Slovgramu, žiaľ tieto peniaze už k nám neputujú.

7. Aký je váš názor na inštitúciu Slovgram ako takú? Plní svoj význam v praxi alebo je to len účelovo vytvorená organizácia?

Myšlienka Slovgramu a kolektívneho správcu autorských práv na Slovensku je ako taká nevyhnutnou súčasťou ochrany výrobcu audio záznamov, alebo výkonných umelcov, nakoľko podobné organizácie kolektívnej správy majú všetky štáty. Problém je len v samotnej realizácii. Na Slovensku je niekoľko kolektívnych správcov, ktorí medzi sebou neviem či úplne zrozumiteľne komunikujú.

Preto sa stáva, že daný systém kontrol je veľakrát neprehľadaný ako pre hudobníkov, prevádzky, ktoré platia poplatky, tak aj pre samotné inštitúcie ochrany autorských práv. Viem, že je v parlamente novela, ktorá ma danú správu presunúť len na jednu organizáciu..Či sa tak aj stane, uvidíme.. To však neospravedlňuje nečinnosť Slovgramu.

8. Spolupracujete aj s inými organizáciami ako SOZA, LITA, OZIS alebo SAPA?

Nie, s týmito organizáciami nespolupracujeme a verím po už spomínanej novele, ani spolupracovať nebudeme musieť.

 

 

 

Odoberajte novinky Biznis klubu na Váš mail

* indicates required

Vyjadri svoj názor
Pokračovať v čítaní

Prepájam podnikateľov, organizujem rôzne stretnutia a vzdelávacie aktivity zamerané na podnikateľov. Rád diskutujem na témy o podnikaní a usmerňujem správnymi otázkami - takto spoločne hľadáme odpovede a riešenia. Som členom Slovenskej živnostenskej komory (predseda krajskej zložky v Nitre). Mám rád kávu, vo voľnom čase brázdim hory na horskom bicykli.

Viac v kategórii Novinky

Najčítanejšie:

Sledujte nás na Facebooku:OdporúčameOdporúčame:

Autori článkov pre portál:

Biznisklub.sk ISSN 2585-9250

Marek Štrba – šéfredaktor

Miroslav Gandžala – účtovníctvo

Ing. Michal Kučera – pokladnice, VRP

Ing. Ondrej Mizerák M. Sc. – podnikateľské poradenstvo

JUDr. Martin Bajužík – advokát

Mgr. Andrej Srnka – technické zabezpečenie / GDPR

JUDr. Katarína Kročková – ochrana osobných údajov / GDPR

Ing. Soňa Ondrejková – biznis mentoring a tvorba individuálnych biznis riešení

JUDr. Lenka Katríková – obchodné právo, ochrana osobných údajov, duševné vlastníctvo

JUDr. Zuzana Niederlandová – právo a legislatíva

Ing. Emil BURÁK, PhD. – ekonóm a daňový odborník

Peter Tomčány – účtovníctvo a účtovné poradenstvo

 

Zobraziť všetkých autorov

Na vrch