Spojte sa s nami:

Ministerstvo financií SR: Aby deti poznali hodnotu peňazí je potrebné ich vzdelávať

ilustračný obrázok / www.taxedu.eu

Novinky

Ministerstvo financií SR: Aby deti poznali hodnotu peňazí je potrebné ich vzdelávať

Finančná gramotnosť Slovákov je podľa prieskumov nízka. V roku 2015 to bolo iba 48%, čím sa Slovensko zaradilo na 16. priečku v rámci EÚ. Prvé miesto patrí Dánsku so 71%, naopak na chvoste sú Rumuni (22%). Ministerstvo financií SR sa preto venuje finančnému vzdelávaniu pedagógov, a v budúcnosti plánuje aj prednášky a semináre pre samotných žiakov základných škôl. Pilotným projektom je Deň pre školy, ktorý sa bude konať 20.septembra na pôde ministerstva financií.

Slováci majú problém orientovať sa v oblasti financií

V rámci krajín V4 nám vo finančnej gramotnosti patrí až tretie miesto. Vybrať si správne v ponuke bánk a ich produktov je často nad sily bežného človeka. Následne potom dochádza k existenčným problémom, zadlžovaniu domácností a ľudia nevedia splácať svoje úvery.

Odporúčame :  Zvyšovaniu finančnej gramotnosti pomôže aj daňová (edukačná) hra "MAJLAND"

Keď sa pozrieme na čísla, sú alarmujúce

Celkový objem úverov vzrástol za ostatných takmer 10 rokov o viac ako 115%, z takmer 14,5 mld. eur v roku 2010 na viac ako 31 mld. eur v minulom roku. Ľudia si často berú pôžičky za nevýhodných podmienok, a následne sa stáva, že nie sú schopní svoje dlhy splácať. Okrem toho na nich číhajú aj rôzni finanční podvodníci.

„Sme preto presvedčení že s finančným vzdelávaním treba začať už pri našich deťoch, aby poznali hodnotu peňazí a vedeli čo si za ne môžu kúpiť. Som rád, že na naše pozvanie prijali všetky oslovené základné školy a žiaci piateho ročníka, ktorí k nám na MF prídu absolvujú prednášku na tému „Čo znamenajú peniaze a ako s nimi narábať“, uviedol minister financií Ladislav Kamenický.

Ministerstvo financií sa finančnému vzdelávaniu pedagógov venuje viac ako rok a každý mesiac školia učiteľov vybraných základných a stredných škôl na Slovensku. „Na naše prednášky máme pozitívne ohlasy, sme radi, že môžeme učiteľom poskytnúť informácie o právach spotrebiteľov na finančnom trhu, o platobných službách a úveroch, ale aj ďalších témach“, uviedol riaditeľ odboru ochrany finančných spotrebiteľov na MF SR Peter Mikloš.

Finančné vzdelávanie je témou aj pre finančnú správu, ktorá v tejto oblasti vyvíja viaceré aktivity

„Našou úlohou je efektívny výber daní a cla a napĺňanie príjmov štátneho rozpočtu. Je preto nesmierne dôležité, aby verejnosť a teda všetky daňové subjekty vedeli, prečo sú dane dôležité a aké služby vďaka nim dostávajú. Za ostatné dva roky sme sa zúčastnili na 250 vzdelávacích aktivitách pre žiakov materských, základných, stredných, vysokých škôl, detských domovov a verejných podujatiach po celom Slovensku“ uviedla prezidentka finančnej správy Lenka Wittenbergerová.

V spolupráci s 24 expertmi zo 16 krajín sa finančná správa podieľala na príprave unikátneho webového portálu o daniach s názvom TAXEDU pre užívateľov od 9 do 25 rokov, ktorého obsah je k dispozícii v 22 jazykoch EÚ vrátane slovenčiny. Súčasťou portálu je aj priečinok pre učiteľov, v ktorom nájdu materiály, ktoré môžu využiť pri výučbe finančnej gramotnosti. Finančná správa tiež pre aktuálny školský rok spúšťa novinku – online daňovú edukačnú hru s názvom Majland.

 

zdroj: MF SR

Vyjadri svoj názor

Prepájam podnikateľov, organizujem rôzne stretnutia a vzdelávacie aktivity zamerané na podnikateľov. Rád diskutujem na témy o podnikaní a usmerňujem správnymi otázkami - takto spoločne hľadáme odpovede a riešenia. Som členom Slovenskej živnostenskej komory (predseda krajskej zložky v Nitre). Mám rád kávu, vo voľnom čase brázdim hory na horskom bicykli.

Viac v kategórii Novinky

Najčítanejšie:

Sledujte nás na Facebooku:OdporúčameOdporúčame:

Autori článkov pre portál:

Biznisklub.sk ISSN 2585-9250

Marek Štrba – šéfredaktor

Miroslav Gandžala – účtovníctvo

Ing. Michal Kučera – pokladnice, VRP

Ing. Ondrej Mizerák M. Sc. – podnikateľské poradenstvo

JUDr. Martin Bajužík – advokát

Mgr. Andrej Srnka – technické zabezpečenie / GDPR

JUDr. Katarína Kročková – ochrana osobných údajov / GDPR

Ing. Soňa Ondrejková – biznis mentoring a tvorba individuálnych biznis riešení

JUDr. Lenka Katríková – obchodné právo, ochrana osobných údajov, duševné vlastníctvo

JUDr. Zuzana Niederlandová – právo a legislatíva

Ing. Emil BURÁK, PhD. – ekonóm a daňový odborník

Peter Tomčány – účtovníctvo a účtovné poradenstvo

 

Zobraziť všetkých autorov

Na vrch