Spojte sa s nami:

Od 1. júla 2019 zmeny na finančnej správe. Zákon o finančnej správe nadobúda účinnosť

Novinky

Od 1. júla 2019 zmeny na finančnej správe. Zákon o finančnej správe nadobúda účinnosť

Doterajší colníci a štátni zamestnanci finančnej správy sa stávajú príslušníkmi finančnej správy. Získajú nové postavenie, povinnosti a oprávnenia. 1. júla nadobúdajú účinnosť niektoré ustanovenia zákona č. 35/2019 Z. z. o finančnej správe, ktoré uvedené riešia. Zákon o finančnej správe v decembri 2018 schválili poslanci NR SR.

Odporúčame :  eKasa: Nové podmienky pre pokuty za eKasu. Poslanci schválili novelu zákona o ERP

Fungovanie finančnej správy sa zákonom o finančnej správe mení

Cieľom zákona o finančnej správe je zjednotenie fungovania oboch zložiek finančnej správy – colnej aj daňovej. Opatrenia, ktoré prináša do praxe, majú ešte viac skvalitniť služby finančnej správy voči jej klientom. Zákon súčasne, na druhej strane, zlepšuje aj samotné postavenie zamestnancov finančnej správy. Je totiž práve ich úlohou čo najefektívnejšie napĺňať štátny rozpočet.

Od júla tak čakajú zamestnancov finančnej správy viaceré novinky

Doterajšie kategórie „colník“ a „štátny zamestnanec“ nahradí nová kategória, a to „príslušník finančnej správy“, ktorý môže byť ozbrojený alebo neozbrojený. Súčasní colníci budú automaticky ozbrojenými príslušníkmi finančnej správy. Novinkou bude napríklad aj postupné (nie hneď od júla) zavádzanie uniforiem pre vybrané ďalšie role na finančnej správe aj z radov doterajších „daniarov“, napríklad kontrolórov.

Služobný pomer príslušníkov finančnej správy bude vybudovaný na princípe politickej neutrality, efektívneho riadenia, nestrannosti, profesionality a stability. Zákonná úprava prináša tiež efektívnejšie plnenie úloh, pružnejšie riadenie a vyššiu mieru integrity finančnej správy.

Príslušníkom finančnej správy sa stáva štátny zamestnanec finančnej správy zložením služobnej prísahy. Prísahou sľubuje vernosť Slovenskej republike, ochranu finančných záujmov Slovenskej republiky a Európskej únie pri súčasnej ochrane práv fyzických osôb a právnických osôb a riadne, čestné, svedomité a nestranné plnenie svojich povinností.

Odporúčame :  NOVINKA: Daňový úrad pre vybrané daňové subjekty prechádza transformáciou

 

zdroj: FS SR

 

Vyjadri svoj názor

Prepájam podnikateľov, organizujem rôzne stretnutia a vzdelávacie aktivity zamerané na podnikateľov. Rád diskutujem na témy o podnikaní a usmerňujem správnymi otázkami - takto spoločne hľadáme odpovede a riešenia. Som členom Slovenskej živnostenskej komory (predseda krajskej zložky v Nitre). Mám rád kávu, vo voľnom čase brázdim hory na horskom bicykli.

Viac v kategórii Novinky

Najčítanejšie:

Sledujte nás na Facebooku:OdporúčameOdporúčame:

Autori článkov pre portál:

Biznisklub.sk ISSN 2585-9250

Marek Štrba – šéfredaktor

Miroslav Gandžala – účtovníctvo

Ing. Michal Kučera – pokladnice, VRP

Ing. Ondrej Mizerák M. Sc. – podnikateľské poradenstvo

JUDr. Martin Bajužík – advokát

Mgr. Andrej Srnka – technické zabezpečenie / GDPR

JUDr. Katarína Kročková – ochrana osobných údajov / GDPR

Ing. Soňa Ondrejková – biznis mentoring a tvorba individuálnych biznis riešení

JUDr. Lenka Katríková – obchodné právo, ochrana osobných údajov, duševné vlastníctvo

JUDr. Zuzana Niederlandová – právo a legislatíva

Ing. Emil BURÁK, PhD. – ekonóm a daňový odborník

Peter Tomčány – účtovníctvo a účtovné poradenstvo

 

Zobraziť všetkých autorov

Na vrch