Spojte sa s nami:

Pri výbere eKasy treba vyberať len certifikovaných dodávateľov. Pozrite si zoznam

eKasa

Pri výbere eKasy treba vyberať len certifikovaných dodávateľov. Pozrite si zoznam

Finančná správa upozornila podnikateľov, že pri zavádzaní eKasy musia spolupracovať iba s certifikovanými dodávateľmi. Zároveň vyzvala, aby nečakali na dodávateľov pokladničných riešení, ktoré certifikáciu ešte nemajú udelenú. Termín 1. júl platí, a preto by si mali svoje povinnosti splniť čo najskôr.

Odporúčame :  VIDEONÁVODY, ktoré ocení každý podnikateľ. Takto si zaregistrujete eKasu (ORP +VRP)

Finančná správa 1.júla spúšťa do úplnej ostrej prevádzky projekt eKasa, ktorý je v súčasnosti povinný len pre novovzniknuté prevádzky

Aktuálne je v systéme eKasa aktívnych viac ako 170 000 pokladníc (všetky virtuálne registračné pokladnice VRP a online registračné pokladnice – ORP), ktorým finančná správa pridelila eKasa kód. Z celkového počtu pokladníc na trhu je to cca 72 %. Denne prijme finančná správa v systéme eKasa približne 500 000 pokladničných dokladov.

Na trhu je momentálne 31 certifikovaných dodávateľov pokladničných riešení pre eKasu

Podnikatelia majú z čoho vyberať. V žiadnom prípade by nemali čakať na dodávateľa, ktorý ešte certifikáciu nemá. „V ostatných dňoch sme konfrontovaní s čoraz väčšími dopytmi o stretnutie od niektorých subjektov, ktorí hovoria, že finančná správa nekoná dostatočne rýchlo. Keď však týmto spoločnostiam situáciu vysvetlíme, sú prekvapené, že problém nie je u nás, ale u ich výrobcov pokladničných produktov. Ide o tých, ktorí ešte nemajú certifikáciu a úmyselne svojich klientov zavádzajú. Konkrétne ide o dve spoločnosti, z ktorých každá pokrýva na trhu približne 5% súčasných pokladníc,“ informovala prezidentka finančnej správy Lenka Wittenbergerová.

„Nie je vinou finančnej správy, že tieto dve spoločnosti ešte certifikáciou neprešli. Pri udeľovaní certifikácie musíme dbať na to, aby riešenia spĺňali všetky zákonné požiadavky, a aby nepripúšťali možnosť pokračovať v daňových podvodoch a obchádzať tak systém,“ doplnila prezidentka finančnej správy.

„Musíme dbať na certifikáciu produktov, ktoré sú technicky nezávadné. Preto nemôžeme udeliť certifikáciu riešeniam, ktoré dávajú možnosť vytvoriť pokladničné doklady s rovnakým poradovým číslom, modifikovať obsah dátovej správy, vytvárať virtuálne chránené dátové úložisko či mazať chránené dátové úložisko a jeho obsah, modifikovať nevytlačený doklad či vydaný doklad na finančnú správu neposlať,“ vymenoval niektoré závažné chyby zamietnutých certifikácií generálny riaditeľ sekcie boja proti podvodom a analýzy rizík Ladislav Hanniker.

Finančná správa preto vyzýva všetkých podnikateľov, aby spolupracovali iba s certifikovanými dodávateľmi

Zároveň upozorňuje podnikateľov, ktorí ešte nepožiadali o eKasa kód, aby nečakali a požiadali o pridelenie kódu pokladnice eKasa klient čo najskôr. Následne si musia stiahnuť inicializačné balíčky a záväzne si riešenie pre eKasu od certifikovaného dodávateľa objednať. Termín 1.júl je totiž legislatívne daný a platí.

Finančná správa v tejto súvislosti ešte viac skvalitnila svoje procesy. Prideľovanie kódov pokladnice eKasa klient zautomatizovala. Podnikateľom, ktorým pridelila kód, posiela tiež automatické upozornenie hneď, ako je kód pridelený.

Odporúčame :  Pracovné školenie k téme eKasa – 11. júna, Nitra. Registrujte sa, počet obmedzený!

Zoznam certifikovaných dodávateľov

 

 

zdroj: FS SR

Vyjadri svoj názor

Prepájam podnikateľov, organizujem rôzne stretnutia a vzdelávacie aktivity zamerané na podnikateľov. Rád diskutujem na témy o podnikaní a usmerňujem správnymi otázkami - takto spoločne hľadáme odpovede a riešenia. Som členom Slovenskej živnostenskej komory (predseda krajskej zložky v Nitre). Mám rád kávu, vo voľnom čase brázdim hory na horskom bicykli.

Viac v kategórii eKasa

Najčítanejšie:

Sledujte nás na Facebooku:OdporúčameOdporúčame:

Autori článkov pre portál:

Biznisklub.sk ISSN 2585-9250

Marek Štrba – šéfredaktor

Miroslav Gandžala – účtovníctvo

Ing. Michal Kučera – pokladnice, VRP

Ing. Ondrej Mizerák M. Sc. – podnikateľské poradenstvo

JUDr. Martin Bajužík – advokát

Mgr. Andrej Srnka – technické zabezpečenie / GDPR

JUDr. Katarína Kročková – ochrana osobných údajov / GDPR

Ing. Soňa Ondrejková – biznis mentoring a tvorba individuálnych biznis riešení

JUDr. Lenka Katríková – obchodné právo, ochrana osobných údajov, duševné vlastníctvo

JUDr. Zuzana Niederlandová – právo a legislatíva

Ing. Emil BURÁK, PhD. – ekonóm a daňový odborník

Peter Tomčány – účtovníctvo a účtovné poradenstvo

 

Zobraziť všetkých autorov

Na vrch