Spojte sa s nami:

Slovenská komora daňových poradcov: Podanie odloženého daňového priznania sa môže skomplikovať

Novinky

Slovenská komora daňových poradcov: Podanie odloženého daňového priznania sa môže skomplikovať

Až 173 317 daňovníkov si odložilo podanie daňového priznania na jún 2018. Zostávajú im teda posledné dva týždne do konca termínu. Priznania už tradične podávame na poslednú chvíľu, ale tento rok to môže živnostníkom spôsobiť problémy.

Odporúčame :  Slovenská komora daňových poradcov - ponuka vzdelávania pred letom. Zaujme aj podnikateľov

Keďže 30. jún 2018 pripadá na sobotu, tak posledným dňom na podanie daňového priznania a zaplatenie dane je pondelok 2. júla 2018.

Peter Huba – Slovenská komora daňových poradcov„V tejto súvislosti chceme upozorniť fyzické osoby – podnikateľov, že od 1. Júla 2018 je pre nich povinná elektronická komunikácia s daňovými úradmi. Pre týchto daňovníkov to znamená, že do 30. júna môžu podať daňové priznanie zaužívaným spôsobom, a to osobne alebo poštou. Od 1. Júla 2018 musia všetky podania na finančnú správu, vrátane daňových priznaní, podávať výlučne elektronicky. Pre úspešnú elektronickú komunikáciu si musia títo podnikatelia aktivovať elektronický občiansky preukaz s čipom alebo uzatvoriť dohodu o elektronickom doručovaní so správcom dane.“ 

Najčastejším dôvodom, prečo si daňovníci odložili podanie daňového priznania, je posunutie lehoty na zaplatenie dane. V prípade odkladu majú daňovníci aj viac času na prípravu všetkých potrebných dokladov a vyčlenenie finančných prostriedkov.

„V prípade, že daňová povinnosť vychádza vyššia ako 2 500 eur, vzniká povinnosť platiť preddavky na daň z príjmu, avšak odkladom daňového priznania sa posúva aj termín na platenie týchto preddavkov. Pre živnostníkov, ktorí neplatili sociálne odvody alebo by ich v nasledujúcom období mali platiť vo vyššej výške, odkladom daňového priznania do 30. júna 2018 sa posúva lehota na ich platenie až na október 2018. Odložením podania daňového priznania je rovnako ovplyvnená doba, od kedy sa začínajú platiť v novej výške zdravotné odvody.“ dodáva Peter Huba.

Okrem marca a júna sa budú daňové priznania podávať ešte jeden krát v tomto roku. Niečo vyše 20 tisíc daňovníkov si odložilo svoje priznanie až do 30. septembra 2018. Týka sa to tých, ktorí mali v minulom roku príjmy zo zahraničia.

Sankcie za nepodanie daňového priznania v lehote (aj v prípade odkladu) sú vo výške od 30 do 16 000 eur.

 

zdroj: Slovenská komora daňových poradcov

 

 

Odoberajte novinky Biznis klubu na Váš mail

* indicates required

Vyjadri svoj názor

Prepájam podnikateľov, organizujem rôzne stretnutia a vzdelávacie aktivity zamerané na podnikateľov. Rád diskutujem na témy o podnikaní a usmerňujem správnymi otázkami - takto spoločne hľadáme odpovede a riešenia. Som členom Slovenskej živnostenskej komory (predseda krajskej zložky v Nitre). Mám rád kávu, vo voľnom čase brázdim hory na horskom bicykli.

Viac v kategórii Novinky

Najčítanejšie:

Sledujte nás na Facebooku:OdporúčameOdporúčame:

Autori článkov pre portál:

Biznisklub.sk ISSN 2585-9250

Marek Štrba – šéfredaktor

Miroslav Gandžala – účtovníctvo

Ing. Michal Kučera – pokladnice, VRP

Ing. Ondrej Mizerák M. Sc. – podnikateľské poradenstvo

JUDr. Martin Bajužík – advokát

Mgr. Andrej Srnka – technické zabezpečenie / GDPR

JUDr. Katarína Kročková – ochrana osobných údajov / GDPR

Ing. Soňa Ondrejková – biznis mentoring a tvorba individuálnych biznis riešení

JUDr. Lenka Katríková – obchodné právo, ochrana osobných údajov, duševné vlastníctvo

JUDr. Zuzana Niederlandová – právo a legislatíva

Ing. Emil BURÁK, PhD. – ekonóm a daňový odborník

Peter Tomčány – účtovníctvo a účtovné poradenstvo

 

Zobraziť všetkých autorov

Na vrch