Spojte sa s nami:

Slovenská živnostenská komora (SŽK), upozorňuje živnostníkov a podnikateľov na ponuky na zápis do rôznych súkromných registrov

ilustračný obrázok: pixabay.com

Novinky

Slovenská živnostenská komora (SŽK), upozorňuje živnostníkov a podnikateľov na ponuky na zápis do rôznych súkromných registrov

Na scéne sa objavujú podnikateľské subjekty, ktoré sa snažia zneužiť aj pandémiu COVID-19 na vlastné zvýšenie zisku. Cieľom sú najmä živnostníci, malí a strední podnikatelia. „Týmto subjektom posielajú poštové poukážky a vyzývajú ich na úhradu vysokého zápisného do rôznych svojských registrov,“ hovorí Oldřich Holiš, predseda Slovenskej živnostenskej komory (SŽK).

Podľa neho táto aktivita hraničí s nekalými praktikami a nevedomosťou živnostníkov a malých podnikateľov, pričom ich dostávajú vedome do omylu s jasným úmyslom. „Každý podnikateľský subjekt, ktorý vykonáva podnikateľskú činnosť je zapísaný v Obchodnom registri Slovenskej republiky (právnické osoby) alebo v Živnostenskom registri Slovenskej republiky (fyzické a právnické osoby)“, zdôrazňuje Oldřich Holiš a dodáva, že na právne úkony sú použiteľné prevažne iba výpisy z týchto registrov.

V sťažnostiach od živnostníkov a podnikateľov sa často uvádzajú názvy súkromných firiem ako „Slovenská komora firiem a živnostníkov, Register obchodu a živností, či Slovenský register firiem a živností a podobné registre ….“.

Akceptovanie takýchto ponúk na zápis do rôznych registrov je dobrovoľné. Je na zvážení živnostníka alebo podnikateľa či takúto ponúkanú službu využije. V mnoho prípadoch to pre podnikateľa nemá žiadny prínos a pridanú hodnotu. Problémom nastáva aj ukončenie zápisu v takomto registri, kde sa samotná firma často odvoláva na exekútorov a núti podnikateľov naďalej platiť a zotrvať u nich v registri.

Jednoznačne deklarujem, že zápis do takého registra je n e p o v i n n ý!

„Navyše tieto súkromné dobrovoľné registre ťažko alebo vôbec nenájdete na internete“, zdôraznil v závere predseda SŽK Oldřich Holiš.

SŽK zvažuje ďalšie právne kroky.

Odporúčame :  FINSTAT: Zisková a EBITDA marža odvetví na Slovensku

 

Vyjadri svoj názor

Prepájam podnikateľov, organizujem rôzne stretnutia a vzdelávacie aktivity zamerané na podnikateľov. Rád diskutujem na témy o podnikaní a usmerňujem správnymi otázkami - takto spoločne hľadáme odpovede a riešenia. Som členom Slovenskej živnostenskej komory (predseda krajskej zložky v Nitre). Mám rád kávu, vo voľnom čase brázdim hory na horskom bicykli.

Viac v kategórii Novinky

Najčítanejšie:

Sledujte nás na Facebooku:OdporúčameOdporúčame:

Autori článkov pre portál:

Biznisklub.sk ISSN 2585-9250

Marek Štrba – šéfredaktor

Miroslav Gandžala – účtovníctvo

Ing. Michal Kučera – pokladnice, VRP

Ing. Ondrej Mizerák M. Sc. – podnikateľské poradenstvo

JUDr. Martin Bajužík – advokát

Mgr. Andrej Srnka – technické zabezpečenie / GDPR

JUDr. Katarína Kročková – ochrana osobných údajov / GDPR

Ing. Soňa Ondrejková – biznis mentoring a tvorba individuálnych biznis riešení

JUDr. Lenka Katríková – obchodné právo, ochrana osobných údajov, duševné vlastníctvo

JUDr. Zuzana Niederlandová – právo a legislatíva

Ing. Emil BURÁK, PhD. – ekonóm a daňový odborník

Peter Tomčány – účtovníctvo a účtovné poradenstvo

 

Zobraziť všetkých autorov

Na vrch