Spojte sa s nami:

Sociálna poisťovňa: Niektorí živnostníci dostávajú oznámenia o novom poistnom, zaplatiť ho treba do 10. februára 2020

zdroj: socpoist.sk

Novinky

Sociálna poisťovňa: Niektorí živnostníci dostávajú oznámenia o novom poistnom, zaplatiť ho treba do 10. februára 2020

Sociálna poisťovňa v týchto dňoch posiela živnostníkom a ostatným samostatne zárobkovo činným osobám (SZČO) oznámenia o novej výške poistného pre rok 2020. Živnostníci tak dostanú v týchto dňoch oznámenia buď listom prostredníctvom pošty alebo elektronicky, ak majú zriadenú e-schránku. Poštou bude odoslaných spolu 164 451 oznámení a do e-schránok ďalších 10 484 oznámení.

Zmena výšky poistného pre rok 2020

Nová výška poistného platná od 1. januára 2020 súvisí so zmenou minimálneho a maximálneho vymeriavacieho základu pre tento rok. Týka sa to viac ako 174 637 SZČO, ktorým sa mení minimálny vymeriavací základ a ďalších 298 samostatne zárobkovo činných osôb si musí platby upraviť pre zmenu maximálneho vymeriavacieho základu. Obe skupiny poistencov sú povinné poistné v novej výške uhradiť do 10. februára 2020. Sociálna poisťovňa im zároveň odporúča, aby si včas upravili aj platobný príkaz v banke.

Nové minimálne poistné pre SZČO s minimálnym vymeriavacím základom bude predstavovať 167,89 eura mesačne (v roku 2019 to bolo 158,11 eura). SZČO s maximálnym vymeriavacím základom budú v tomto roku platiť poistné vo výške 2 350,66 eura mesačne (vlani to bolo 2 213,75 eura).

Výška poistného sa od 1. januára 2020 nemení tým SZČO, ktorí poistné platia podľa údajov z daňového priznania v rozpätí medzi novým minimálnym a maximálnym vymeriavacím základom. Platiť budú rovnakú výšku poistného ako v roku 2019, a to až do 1. júla 2020, kedy im Sociálna poisťovňa oznámi novú výšku poistného podľa daňového priznania za rok 2019 (ak daňový úrad nepožiadajú o odloženie predloženia daňového priznania).

Odporúčame :  NOVINKA od roku 2020: Daňoví dlžníci môžu prísť aj o vodičský preukaz. Takýto je postup

 

Vyjadri svoj názor

Prepájam podnikateľov, organizujem rôzne stretnutia a vzdelávacie aktivity zamerané na podnikateľov. Rád diskutujem na témy o podnikaní a usmerňujem správnymi otázkami - takto spoločne hľadáme odpovede a riešenia. Som členom Slovenskej živnostenskej komory (predseda krajskej zložky v Nitre). Mám rád kávu, vo voľnom čase brázdim hory na horskom bicykli.

Viac v kategórii Novinky

Najčítanejšie:

Sledujte nás na Facebooku:OdporúčameOdporúčame:

Autori článkov pre portál:

Biznisklub.sk ISSN 2585-9250

Marek Štrba – šéfredaktor

Miroslav Gandžala – účtovníctvo

Ing. Michal Kučera – pokladnice, VRP

Ing. Ondrej Mizerák M. Sc. – podnikateľské poradenstvo

JUDr. Martin Bajužík – advokát

Mgr. Andrej Srnka – technické zabezpečenie / GDPR

JUDr. Katarína Kročková – ochrana osobných údajov / GDPR

Ing. Soňa Ondrejková – biznis mentoring a tvorba individuálnych biznis riešení

JUDr. Lenka Katríková – obchodné právo, ochrana osobných údajov, duševné vlastníctvo

JUDr. Zuzana Niederlandová – právo a legislatíva

Ing. Emil BURÁK, PhD. – ekonóm a daňový odborník

Peter Tomčány – účtovníctvo a účtovné poradenstvo

 

Zobraziť všetkých autorov

Na vrch