Spojte sa s nami:

Sociálna poisťovňa varuje pred podvodným vymáhaním dlhu. Neplaťte na neznáme účty

Novinky

Sociálna poisťovňa varuje pred podvodným vymáhaním dlhu. Neplaťte na neznáme účty

Sociálna poisťovňa opäť upozorňuje na falošné vymáhanie dlhu za neuhradené poistné, ktoré vo viacerých prípadoch zaznamenali pobočky Bratislava, Žiar nad Hronom, Stará Ľubovňa a Prešov. Občania by nemali údajné dlhy platiť na neznáme účty.

Sociálna poisťovňa vymáha pohľadávky výhradne na účet v Štátnej pokladnici – čísla účtov jednotlivých pobočiek sú zverejnené na webovej stránke tu: Čísla účtov pobočiek Sociálnej poisťovne v štátnej pokladnici.

Viacerí poistenci v posledných dňoch pobočky informovali, že od neznámej osoby poštou dostali platobný rozkaz údajne vystavený Okresným súdom v Žiline 21. 10. 2019 a prostredníctvom neho boli vyzvaní do troch dní na zaplatenie neexistujúceho dlhu a súčasne súdneho poplatku za prípadné podanie odporu vo výške 150 eur.

Sociálna poisťovňa preto opätovne zdôrazňuje, že ide o zneužitie jej mena, pretože takýmto spôsobom neuhradené pohľadávky od občanov nevymáha. Dlžné poistné, penále, pokuty a preplatky na dávkach Sociálna poisťovňa vymáha najčastejšie prostredníctvom tzv. správneho výkonu, kedy sama vstupuje na účet dlžníka alebo vykonáva zrážky z jeho príjmu.

Ďalej pohľadávky vymáha prostredníctvom mandátnej správy alebo exekútora, ale vo všetkých troch prípadoch až po tom, ako dlžníkovi doručila písomné rozhodnutie o povinnosti uhradiť pohľadávku, voči čomu sa môže do 15 dní odvolať. Dlžník svoje záväzky uhrádza výhradne na účet Sociálnej poisťovne v Štátnej pokladnici. V iných finančných inštitúciách Sociálna poisťovňa účet nemá, preto vyzýva občanov, aby na žiadne iné účty peniaze neposielali, pretože sa môžu stať obeťami podvodu.

V prípade akýchkoľvek nejasností alebo pochybností pri doručení výzvy na úhradu pohľadávky odporúčame preveriť si situáciu priamo v pobočke Sociálnej poisťovne.

Odporúčame :  Národná banka Slovenska UPOZORŇUJE: Čo je to pyramídový podvod, lietadlo alebo Ponziho schéma?

 

 

zdroj: soc poist

Vyjadri svoj názor

Prepájam podnikateľov, organizujem rôzne stretnutia a vzdelávacie aktivity zamerané na podnikateľov. Rád diskutujem na témy o podnikaní a usmerňujem správnymi otázkami - takto spoločne hľadáme odpovede a riešenia. Som členom Slovenskej živnostenskej komory (predseda krajskej zložky v Nitre). Mám rád kávu, vo voľnom čase brázdim hory na horskom bicykli.

Viac v kategórii Novinky

Najčítanejšie:

Sledujte nás na Facebooku:OdporúčameOdporúčame:

Autori článkov pre portál:

Biznisklub.sk ISSN 2585-9250

Marek Štrba – šéfredaktor

Miroslav Gandžala – účtovníctvo

Ing. Michal Kučera – pokladnice, VRP

Ing. Ondrej Mizerák M. Sc. – podnikateľské poradenstvo

JUDr. Martin Bajužík – advokát

Mgr. Andrej Srnka – technické zabezpečenie / GDPR

JUDr. Katarína Kročková – ochrana osobných údajov / GDPR

Ing. Soňa Ondrejková – biznis mentoring a tvorba individuálnych biznis riešení

JUDr. Lenka Katríková – obchodné právo, ochrana osobných údajov, duševné vlastníctvo

JUDr. Zuzana Niederlandová – právo a legislatíva

Ing. Emil BURÁK, PhD. – ekonóm a daňový odborník

Peter Tomčány – účtovníctvo a účtovné poradenstvo

 

Zobraziť všetkých autorov

Na vrch