štvrtok, 12 júna, 2025
HomeLifestyleZabudnuté batérie v šuplíku? Čo robiť, keď vytečú

Zabudnuté batérie v šuplíku? Čo robiť, keď vytečú

Mať v šuplíku zásobu nevyhnutných batérií, napríklad v kancelárii, je veľmi praktické. Vždy budete pripravení okamžite vymeniť vybité batérie v myške alebo iných zariadeniach. Na druhej strane, zásoby by nemali byť príliš veľké, pretože tužkové batérie majú obmedzenú životnosť a môžu časom začať vytekať. Čo v takom prípade robiť?

Prečo tužkové batérie vytekajú?

Batérie, najmä alkalické a zinkovo-uhlíkové, môžu začať vytekať z rôznych dôvodov. Jednou z hlavných príčin je chemický proces, ktorý v nich prebieha – elektrolyt vo vnútri batérie môže pri nesprávnom fungovaní alebo starnutí začať unikať.

Častou príčinou je aj nevhodné skladovanie, napríklad vystavenie batérií vysokým teplotám alebo vlhkosti, čo urýchľuje rozklad tesnenia a zvyšuje riziko úniku. Navyše, aj tužkové batérie majú svoju životnosť. Mať v domácnosti či kancelárii určitú zásobu sa síce vyplatí, no netreba to preháňať – expirované batérie majú oslabené ochranné vrstvy, ktoré už nedokážu udržať chemikálie vo vnútri.

Ďalším faktorom môže byť prehriatie, prebíjanie alebo fyzické poškodenie puzdra, ktoré umožní chemikáliám dostať sa von. Ak batéria zostane dlhodobo vybitá v zariadení, napríklad spotrebné batérie typu AAA alebo AA v PC myške, či diaľkovom ovládači, vo vnútri sa vytvára tlak plynov, ktorý môže spôsobiť prasknutie ochranného obalu a následný únik elektrolytu.

Čo s vytečenou batériou?

  1. Ak objavíte vytekajúcu batériu, najprv sa chráňte – noste rukavice, aby ste predišli kontaktu s chemikáliami. Zabezpečte, aby boli deti či zvieratá mimo dosahu.
  2. Batériu opatrne vyberte pomocou nevodivého nástroja, napríklad plastovej špachtle – nikdy sa priamo nedotýkajte vytečeného obsahu.
  3. Vytekajúcu batériu vložte do uzavretého plastového vrecka a čo najskôr ju odneste do recyklačného kontajnera.

Ako vyčistiť zariadenie?

  1. Po odstránení batérie je dôležité vyčistiť zariadenie, v ktorom batéria vytekala. Najlepšie je použiť vatový tampón alebo handričku namočenú v citrónovej šťave, alebo octe, ktoré pomáhajú neutralizovať zvyšky.
  2. Jemne utrite biele kryštály z elektrolytu, vyhnite sa však silnému drhnutiu, aby ste zariadenie nepoškodili. Na ťažšie dostupné miesta môžete použiť starú zubnú kefku.
  3. Po vyčistení nechajte zariadenie dôkladne vyschnúť pred jeho ďalším použitím.

Tužkové batérie, ktorých širokú ponuku nájdete na baterie.sk, je lepšie kupovať v menšom množstve, aby ste predišli ich expirácii a možnému vytečeniu pri dlhom skladovaní.

Pridajte komentár

Please enter your comment!
Please enter your name here