nedeľa, 14 júla, 2024
HomeInvestície a financieInvestičné zlato: Váš bezpečný prístav v neistých časoch

Investičné zlato: Váš bezpečný prístav v neistých časoch

Vo svete častých finančných fluktuácií a ekonomickej neistoty sa investori čoraz častejšie sústredia na stabilné a spoľahlivé formy investícií. Jednou z najstarších a najviac uznávaných foriem investícií je zlato. Od pradávnych čias sa zlato považovalo za symbol bohatstva a bezpečia, a to nielen v materiálnom, ale aj v kultúrnom zmysle.

V tomto článku sa pozrieme na investičné zlato a jeho význam v súčasných finančných trhoch. Preskúmame hodnotu zlata ako majetku a jeho úlohu ako stabilného uchovávateľa hodnoty v nestabilných časoch. Zistíme tiež, prečo je zlato atraktívnou dlhodobou investíciou a kedy je správny čas investovať do tejto vzácnej komodity.

Ak hľadáte stabilný a spoľahlivý prístav vo finančnej búrke, investičné zlato by mohlo byť tou správnou odpoveďou. Pozrieme sa na svet investičného zlata a zistíme, ako môže poslúžiť ako kľúčový prvok investičného portfólia.

V čom spočíva hodnota zlata?

Zlato má niekoľko vlastností, ktoré mu udeľujú výnimočnú hodnotu. Jednou z jeho hlavných, hodnotu tvoriacich vlastností, je jeho vzácna dostupnosť a obmedzená ťažba, čo robí zo zlata stabilný uchovávateľ hodnoty v dlhodobom horizonte. Okrem toho je zlato odolné voči inflácii a môže slúžiť ako obranný mechanizmus proti devalvácii meny a hospodárskym krízam.

Ako môžete vidieť na obrázku nižšie, zlato si skutočne svoju hodnotu drží aj v súčasnosti a za posledných 5 rokov cena zlata dlhodobo rastie.

vývoj ceny investičného zlata za posledných 5 rokov
Vývoj ceny zlata v období 2017 až 2024, zdroj https://www.tradingview.com/

Dôvody trvácnej hodnoty zlata:

 • Zlato je vnímané ako symbol bohatstva, moci a veľkosti.
 • Zlato má vyvýšené postavenie v celej histórii ako veľmi žiadaný, ba dokonca uctievaný materiál.
 • Zlato sa tisícročia používalo ako šperk a ako prostriedok výmeny.
 • Zlato má dôležitú ekonomickú úlohu ako prostriedok výmeny v prípade kolapsu meny.
 • Zlato je úložiskom hodnoty a tým aj investičnou príležitosťou pre jednotlivcov.
 • Zlato je vzácne a jeho ťažba je náročná.
 • Zlato je formovateľné a môže byť formované podľa potreby pre použitie v elektronike, stomatológii, lekárskych nástrojoch, v strojárskom či automobilovom priemysle.
 • Zlato je odolné a nekorózne.
 • Zlato má vizuálnu krásu a magnetický účinok.

Prečo investovať do zlata?

Investori hľadajú rôzne možnosti uloženia svojich finančných prostriedkov, pričom zlato častokrát predstavuje atraktívnu voľbu.

Medzi hlavné dôvody, prečo sa skúsení investori rozhodujú časť svojich aktív investovať do zlata, patrí:

 1. Ochrana pred infláciou a hospodárskou neistotou: Zlato má schopnosť udržať svoju hodnotu aj v obdobiach rastúcej inflácie a hospodárskej neistoty. Preto mnohí investori využívajú zlato ako obranný mechanizmus na ochranu svojich finančných aktív.
 2. Diverzifikácia portfólia: Investícia do zlata umožňuje investorom diverzifikovať svoje portfólio a znížiť tak ich celkové investičné riziko. Zlato má odlišné výkonnostné charakteristiky ako akcie, dlhopisy alebo iné tradičné aktíva, čo umožňuje vyvážiť portfólio a zmierniť výkyvy na finančných trhoch.
 3. Záchranné aktívum: V prípade finančnej krízy alebo kolapsu meny môže zlato slúžiť ako záchranné aktívum, ktoré udrží svoju hodnotu až do obnovenia stability na trhu. Táto schopnosť zlata poskytuje investorom pocit istoty a bezpečia v neistých časoch.
 4. Výnosy z investície: Investícia do zlata môže priniesť aj kapitálový rast a príjem vo forme kapitalizácie hodnoty zlata. Mnohí investori vnímajú zlato nielen ako dlhodobého uchovávateľa hodnoty, ale aj ako potenciálny zdroj výnosov.
investičné zlato

Investičné zlato a dane

Vstup Slovenskej republiky do Európskej únie priniesol zásadné zmeny v colnej a daňovej politike týkajúcej sa fyzického zlata. Investičné zlato je Slovenskej republike a v celej Európskej únii oslobodené od platenia dane z pridanej hodnoty (DPH).

Pokiaľ investičné zlato nakupujete ako občan – fyzická osoba, tak pri jeho spätnom odpredaji neplatíte ani daň z príjmov.

Kedy investovať do zlata?

Investícia do zlata môže byť výhodná v rôznych situáciách podľa aktuálnej ekonomickej a finančnej klímy. Jednou z týchto situácií je obdobie rastúcej inflácie. Počas takýchto období zlato často slúži ako útočisko pre investorov, keďže má schopnosť udržať svoju hodnotu a ochrániť investičný kapitál pred devalváciou meny.

Nízke úrokové sadzby sú ďalším faktorom, ktorý motivuje investičný záujem o zlato. V situáciách, keď sú úrokové sadzby na historicky nízkej úrovni, investori hľadajú alternatívne formy investícií, ktoré by mohli priniesť rast hodnoty ich kapitálu.

Okrem toho technické a fundamentálne analýzy trhu môžu ovplyvniť rozhodnutie investorov o investovaní do zlata. Sledovanie rôznych ukazovateľov a signálov na trhu umožňuje investorom identifikovať vhodné časové okamihy na vstup a výstup z investície do zlata, čím sa zvyšuje efektivita ich investičných rozhodnutí.

investičné zlato

Ako investovať do zlata?

Ak chcete investovať do zlata, existujú rôzne spôsoby, ako to urobiť. Tu sú niektoré z najjednoduchších možností:

Kúpa fyzického zlata: Môžete si kúpiť skutočné zlaté mince či tehličky. Toto je tradičný spôsob, ako mať zlato priamo vo vašom vlastníctve. Pokiaľ sa rozhodnete pre túto možnosť, je vhodné zlato uložiť do trezora.

Investovanie cez Fondy a ETF: Existujú fondy, ktoré investujú do zlata a zlatých cenných papierov, ktoré môžete kúpiť cez vášho brokera alebo investičnú spoločnosť. Tieto fondy sledujú cenu zlata a umožňujú vám investovať do zlata bez nutnosti fyzického vlastníctva.

Kúpa akcií ťažobných spoločností: Namiesto toho, aby ste kupovali samotné zlato, môžete investovať do akcií spoločností, ktoré zlato ťažia. Akcie týchto spoločností môžu byť ovplyvnené cenou zlata a výkonom spoločnosti.

Zlaté investičné produkty od bánk: Niektoré banky ponúkajú rôzne investičné produkty spojené so zlatom, ako sú zlaté účty alebo certifikáty. Tieto produkty môžu byť dobrou alternatívou pre tých, ktorí chcú investovať do zlata cez banku.

Aktuálna cena investičného zlata

Cena investičného zlata je dynamická a podlieha vplyvom mnohých faktorov na trhu. Medzi tieto faktory patria dopyt a ponuka po zlate, geopolitické udalosti, hospodárske indikátory, politické nestability a mnohé ďalšie.

Graf aktuálneho vývoja ceny zlata

Kde kúpiť investičné zlato?

Pri nákupe fyzického investičného zlata môžete sa obrátiť na mincovne či špecializovaných predajcov. Mincovne sú známe svojimi výrobnými postupmi a vyrábajú zlaté mince či tehly  štandardizovanej kvality priamo určené pre investičné účely. Ich produkty sú dôveryhodné a majú garantovanú hmotnosťou a čistotou.

Špecializovaní predajcovia investičného zlata sú ďalšia možnosť. Často disponujú dobrou znalosťou trhu a profesionálnym prístupom. Pri výbere predajcu je dôležité zvážiť ich renomé, bezpečnostné opatrenia a dôveru, ktorú vyvolávajú vo svojej klientele.

Kúpa nefyzického zlata, ako sú napríklad zlaté ETF (Exchange-Traded Funds), je podobná kúpe akcií na burze. ETF môžete kúpiť cez rôzne finančné inštitúcie a obchodné platformy.

investičné zlato - kúpiť alebo predať?

Kde predať investičné zlato?

Pre predaj investičného zlata existuje niekoľko možností. Investori môžu zvážiť predaj prostredníctvom zlatníctiev, špecializovaných predajní, online platformy alebo investičných aplikácií. Dôležité je vybrať dôveryhodného predajcu a sledovať aktuálne ceny zlata na trhu, aby sa dosiahol najlepší možný výnos z predaja.

Zhrnutie

Investičné zlato zostáva dôležitou súčasťou mnohých investičných portfólií kvôli svojej schopnosti udržať hodnotu v čase a poskytnúť ochranu proti ekonomickej neistote. Jeho historická symbolika bohatstva a stabilita ho robí atraktívnou voľbou pre investorov po celom svete.

Pridajte komentár

Please enter your comment!
Please enter your name here