piatok, 19 apríla, 2024
HomeZamestnanieAko požiadať o zvýšenie platu? + žiadosť na stiahnutie

Ako požiadať o zvýšenie platu? + žiadosť na stiahnutie

Chcete mať vyšší plat? Cítite, že za svoju prácu si zaslúžite viac. Mnohí zamestnanci robia chyby , pri žiadosti o zvýšení platu, čo v mnohých prípadoch končí odmietnutím. Pre úspešne zvýšenie platu ste na správnom mieste. Identifikujeme si niekoľko spôsobov, ktoré vám pomôžu uspieť v tejto náročnej požiadavke. V článku sa dozviete ako požiadať o zvýšenie platu a môžete si v ňom stiahnuť aj všeobecnú žiadosť na stiahnutie, týkajúca sa požiadavky na zvýšenie platu.  

Na potenciálne zvýšenie platu ma vplyv množstvo faktorov a závisí to vo veľkom aj od situácie konkrétnej firmy. Každý manažér alebo vedúci je rozdielny, čo značí, že tipy spomenuté v článku nemusia platiť na každého. Je dôležité si aj uvedomiť, že žiadosť o zvýšenie platu je vyjednávanie. Úspech sa bude odvíjať aj od toho aké sú vaše vyjednávacie schopnosti, hlavne je si uvedomiť, že vyjednávanie by malo byť o tom aby to bola win win situácia pre obidve strany. Ideálna a rozumná suma pre zvýšenie platu je od 5% do 20%.

„Neplatím dobré mzdy, lebo mám veľa peňazí. Mám veľa peňazí, pretože platím dobré mzdy.“

Robert Bosch

Ako požiadať o zvýšenie platu

Proces požiadavky na zvýšenie platu by mal byť inteligentné naplánovaný, zvolený vo vhodnom čase. Ak chcete zvýšiť úspešnosť, je vhodne sa empatický vžiť do kože manažéra alebo vedúceho, ktorý chcú hlavne šetriť peňažné zdroje, optimalizovať procesy alebo udržať produktivitu zamestnancov na vysokej úrovni. Manažéri si zvyknutý riešiť veľa problémov, navrhnite riešenia čo najviac problémov, ukážte angažovanosť a iniciatívu a ich ochota zvýšiť vám plat sa zvýši.

Ako požiadať o zvýšenie platu - príprava a výskum

Príprava a výskum

Zistite, aký je štandardný plat pre vašu pozíciu vo vašom odvetví a regióne. Použite platové portály, pýtajte sa v odborných skupinách alebo diskusiách. Zhromaždite dôkazy o vašich úspechoch a prínosoch pre spoločnosť. Majte na mysli konkrétne príklady, ako ste prispeli k rastu firmy, zlepšili procesy, alebo aktivitou prispeli k dosiahnutiu cieľov nad rámec stanovených cieľov. Môžete použiť SWAT analýzu osobnosti pre identifikovanie vašich silných stránok, slabých stránok, príležitosti a hrozieb.

Načasovanie

Vyberte správny čas na požiadanie o zvýšenie platu. Ideálne po úspešnom projekte, na konci finančného roka, alebo počas vašej pravidelnej hodnotiacej schôdzky. Vyhnite sa žiadosti o zvýšenie platu počas finančných ťažkostí firmy alebo po neúspešnom projekte. Požiadajte o stretnutie s vaším nadriadeným s dostatočným predstihom, aby ste mali čas sa pripraviť a aby aj oni mali čas sa pripraviť na váš rozhovor. Dajte im vedieť, že by ste chceli prediskutovať váš výkon a možnosti vášho profesionálneho rastu a odmeňovania.

Argumenty na zvýšenie platu

Buďte pripravení jasne a stručne vysvetliť, prečo si myslíte, že si zaslúžite zvýšenie platu. Použite konkrétne príklady vašich úspechov a ako ste získali hodnotu pre spoločnosť. Myslite na to, ako vaša práca prispieva k širším cieľom firmy. Ak ste našli riešenie, ktoré ušetrí veľa hodín práce, tak túto skutočnosť určite spomeňte. Ďalším silným argumentom môže byť aj to, ak ste v minulosti navrhli riešenie, ktoré firme generuje príjmy, napr. prostredníctvom nového segmentu zákazníkov, tak ochota zvýšiť vám plat bude na vysokej úrovni.

TIP: Využijte psychológiu farieb vo svoj prospech, farby majú vplyv aj na rozhodovanie.

Kľúčové sú výsledky a pre niektorých manažérov hlavným faktorom, ak ste dosiahli za svoju pracovnú dobu výsledky, ktoré pomohli zlepšiť prostredie podniku, zvýšiť produktivitu, zoptimalizovať procesy, ušetriť náklady. Buďte hrdý na svoje výsledky a spomeňte ich v konkrétnej podobe a pravdivo, tak aby ste nestratili svoju integritu a vaše slova boli v súlade s vašimi činmi.

Ako požiadať o zvýšenie platu - argumenty

Víťazom vyjednávania je ten, čo dokáže udržať konverzáciu čo najdlhšie, pýtajte sa veľa otázok o firme, výkone, kultúre v spoločnosti, histórii, cieľoch. Čím viac sa pýtate otvorené otázky: ako, kde, kedy, ako? Tak tým máte väčšiu šancu dostať to čo chcete. Počas stretnutia buďte profesionálni, pozitívni a sebavedomí. Vyjadrite svoju vďaku za príležitosti, ktoré ste mali vo firme, a vašu túžbu ďalej prispievať k jej úspechu. Prezentujte svoje argumenty jasne, pravdivo a konkrétne.

TIP: Staňte sa majstrom neverbálnej komunikácie, určite vám to pomôže zvýšiť šance.

Buďte pripravení na všetky odpovede

Buďte pripravení na možnosť, že vaša požiadavka na zvýšenie platu nebude okamžite schválená. Môžete sa opýtať na spätnú väzbu a aké kroky by ste mali podniknúť, aby ste boli akceptovaný za zvýšenie platu v budúcnosti. Môžete tiež diskutovať o iných formách kompenzácie, ak zvýšenie platu nie je momentálne možné, ako sú bonusy, flexibilný pracovný čas alebo dodatočné dni dovolenky.

Poďakujte sa a nevzdávajte to!

Bez ohľadu na výsledok, poďakujte za čas a za možnosť hovoriť o vašom výkone a platu. Ak dosiahnete zvýšenie platu, tak sa poďakujte a prejavte svoju odhodlanosť naďalej tvrdo pracovať. Ak nedostanete okamžité zvýšenie platu, zistite, ako môžete pokračovať v diskusii v budúcnosti a aké ciele by ste mali dosiahnuť, aby ste boli opäť zvážení na zvýšenie platu.

TIP: Ak bola odpoveď negatívna, namotivujte sa 15 motivačnými filmami a skúste to po nejakej dobe opäť.

Žiadosť o zvýšenie platu vzor

V rámci žiadosti o zvýšenie platu môžete použiť aj písomnú formu, prípadne formu písomnej žiadosti a osobného vyjednávania skombinovať. Písomná žiadosť vytvára dôkaz o žiadosti a obsahuje konkrétne body, ktoré vy ako zamestnanec zdôvodňujete. Stiahnite si náš vzor v prepisovateľnom pdf, ktorý vám pomôže získať zvýšenie platu.

Veríme, že informácie boli pre vás užitočné a využijete ich v praxi. Ak dlhodobo odvádzate nadštandardnú prácu a plat mate stále fixný, tak mali by ste o to zabojovať, pamätajte dôležite je aj správne nastavenie mysli. Všetci si zaslúžime za svoju prácu peňažnú odmenu, ktorá zodpovedá nášmu prístupu k práci.

Žiadali ste už v minulosti o zvýšenie platu? Ako to dopadlo? Využijete informácie z článku pri žiadosti o zvýšenie platu? Aký argument použijete? Vyjadrite sa v komentároch, inšpirujme sa všetci navzájom.

Pridajte komentár

Please enter your comment!
Please enter your name here