štvrtok, 23 mája, 2024
HomePodnikanieČo znamenajú skratky manažérskych pozícií - CEO, CFO, CMO a ďalšie

Čo znamenajú skratky manažérskych pozícií – CEO, CFO, CMO a ďalšie

Vítame vás pri novom článku, v ktorom sa dozviete čo znamenajú rôzne skratky manažérskych pozícií. Tieto skratky sú prevzaté zo zahraničia a mohli ste sa s nimi už stretnúť, v rámci toho či pracujete v oblasti, kde sa vyskytujú. Chceli by ste v budúcnosti sa dostať na tieto pozície? Čo je pre tieto pozície dôležité a aké procesy musíte mať pokryté, aby ste na nich udržali? Čítajte ďalej a dozviete sa viac, pre váš kariérny rozvoj. V rámci pracovných prostredia  je veľké množstvo skratiek manažérskych pozícii, v závislosti od zamerania podniku a jeho stratégii. My v článku sa bližšie pozrieme na 6 najznámejších, pričom všetky tieto pozície vyžadujú určitý stupeň charizmy.

Neexistuje žiadny limit, ktorý by určil, akým dobrým sa môžete stať. Každý manažér má potenciál stať sa excelentným manažérom počas svojej kariéry

Brian Tracy

CEO – Chief Executive Officer

Na Slovensku CEO môže znamenať pozície ako sú napr: generálny riaditeľ, výkonný riaditeľ alebo predseda predstavenstva, ak ide o akciovú spoločnosť. Nosič povinností, vízie firmy, hlavný rozhodovateľ, to je v skratke pozícia  CEO, ale tento titul zahŕňa oveľa viac ako len tieto aspekty. CEO (Chief Executive Officer) je vlastne motorom firmy, tá osobnosť, ktorá udáva smer a preberá zodpovednosť za výsledky. CEO môže byť iba niekto, kto vedie aktívne spoločnosť a má vlastných zamestnancov.

Pozícia CEO je viac ako len titul, je to poslanie, ktoré vyžaduje nielen schopnosti a skúsenosti, ale aj vášeň a odhodlanie. Je to človek, ktorý je ochotný prevziať zodpovednosť za vedenie firmy a viesť ju k úspechu v neistom a dynamickom podnikateľskom prostredí. CEO musí byť ochotný robiť odvážne aj nepopulárne rozhodnutia a zabezpečiť efektívnosť podnikových procesov. Je to náročná pozícia, no čím viac šikovných ľudí ma okolo seba CEO, tak o to jednoduchšia môže byť táto pozícia.

CEO – Chief Executive Officer - 8 znakov

CFO – Chief Financial Officer

Túto pozíciu po slovenský môžeme poznať ako finančný riaditeľ, ktorý je zodpovedný za financie spoločnosti a finančné stratégie. V niektorých spoločnostiach môže byť CFO zodpovedný aj za prevádzku spoločnosti. CFO je teda kľúčovou postavou, ktorá nie len riadi finančné aspekty spoločnosti, ale aj prispieva k tvorbe stratégie a rastu. Ich schopnosť efektívne riadiť finančné zdroje a minimalizovať riziká je neoceniteľná pre úspech a stabilitu spoločnosti. Sú zodpovední za finančnú analýzu a prognózy, ktoré umožňujú vedeniu spoločnosti robiť informované rozhodnutia o investíciách, rozvoji a raste. Účelom podniku v rámci finančnej oblasti je primárne generovať zisku, ktorý sa da získať len ak príjmy sú väčšie ako výdavky.

CMO – Chief Marketing Officer

Chief Marketing Officer (CMO), alebo generálny riaditeľ pre marketing, je vysoko postaveným vedúcim pracovníkom v oblasti marketingu v podniku. Ich úloha a zodpovednosti sa často líšia v závislosti od veľkosti a typu konkrétneho podniku. Vzhľadom na rýchlo sa meniacu povahu marketingu je CMO dynamickým lídrom, ktorý musí byť schopný prispôsobiť sa novým trendom a technológiám a viesť svoj tím k úspechu v konkurenčnom prostredí.

CMO spolupracuje s ďalšími oddeleniami vo firme, ako je predaj, vývoj produktov, obchodný vývoj a ďalšie, aby zaistil, že marketingové aktivity budú dobre integrované a podporovať celkové ciele spoločnosti. Sú zodpovední za vytváranie a udržiavanie jedinečnej identity značky, ktorá zaujme a osloví zákazníkov. Táto pozícia vyžaduje široký nadhľad a znalosť aktuálnych marketingových poznatkov na profesionálnej úrovní.

CMO - Chief Marketing Officer - oblasti marketingu.

CSO – Chief Sales Officer

CSO alebo po slovenský riaditeľ pre predaj, obchodný riaditeľ je kľúčovou postavou v oblasti predaja a obchodného rozvoja spoločnosti. Ich schopnosť viesť a riadiť predajný tím, vyvíjať a implementovať stratégie predaja a budovať dlhodobé vzťahy so zákazníkmi je neoceniteľná pre úspech a rast spoločnosti. CSO riadi a koordinuje všetky predajné aktivity spoločnosti, vrátane vyjednávania s klientmi, tvorby ponúk, uzatvárania obchodov a spravovania vzťahov so zákazníkmi. Je to pozícia v ktorej sú primárne obchodné výsledky. V rámci pozície by sa mal obchodný riaditeľ snažiť najviac získavať kvalitných a šikovných obchodných zástupcov. Kľúčový je produkt, ktorý predávajú a jeho momentálny stav, pre zistenie je vhodne použiť BCG Maticu.

CSO - Chief Sales Officer - činnosti

CIO – Chief Information Officer

Skrátka CIO znamená riaditeľ IT, mala by byť použitá len vtedy, ak je CIO aj súčasťou top managementu spoločnosti.  CIO je kľúčovou postavou v oblasti informačných technológií a digitálnej transformácie spoločnosti. Žijeme v dobe, v ktorej sa dostávajú do popredia tzv. big data, čo znamená spracovanie veľkého objemu dát prostredníctvom databázy, internet of things alebo rôzne formy umelej inteligencie. CIO musí mať aktuálny prehľad o IT, musí vedieť ako môže prostredníctvom IT vyriešiť problémy podnikov alebo externých partnerov. CIO musia mať schopnosti vytvárať a riadiť stratégie IT (Informačné technológie), zabezpečiť bezpečnosť a ochranu dát, a podporovať inovácie a digitalizáciu v podniku. Chcete sa dozvedieť viac o IT pojmoch, pozrite si IT slovník.  

CIO – Chief Information Officer - činnosti IT

CTO – Chief Technology Officer

Výrobný a technický riaditelia môžu mať titul CTO. S touto pozíciu sa môžete hlavne stretnúť vo výrobnom a priemyselnom odvetví. CTO riadi a koordinuje všetky technologické projekty spoločnosti, taktiež vytvárajú a vedú stratégiu inovácií a vývoja technológií pre spoločnosť. Táto stratégia inovácií zahŕňa identifikáciu nových technologických trendov a príležitostí, výskum a vývoj nových produktov, služieb a implementáciu nových technologických riešení. Pozícia CTO vyžadujú pokročilé poznanie aktuálneho stavu v rámci technológii a širokú škálu špecifických postupov a techník, pre riešenie problémov.  

CTO – Chief Technology Officer - činnosti

V rámci pracovnej oblasti existujú veľa skratiek titulov vrcholových manažérskych pozícií, v závislosti od činnosti, veľkosti a organizačnej štruktúry podniku. V článku sme si zhrnuli 6 základných, s ktorými ste sa už mohli stretnúť. Sú to náročné pozície, ktoré vyžadujú rozsiahly nadhľad, znalosť podnikových procesov, vysokú úroveň zodpovednosti a zvládania stresu. Dôležité pre tieto pozície sú aj schopnosti riešenia náročných problémov a prinášania optimálnych riešení. Ak sa chcete dozvedieť o ďalších, tak odporúčame kariérneho poradcu Indeed.

Sme radi, že ste si prečítali tento článok, môže zároveň slúžiť aj ako zdroj inšpirácie cieľov pre vašu kariéru. Identifikované pozície si vyžadujú rozsiahle skúsenosti a znalosti v oblasti a býva to beh na dlhú trať ich získať. Sledujte nás pravidelné a v budúcnosti sa môžete dočkať informácii, ktoré vám pomôžu získať vaše vysnívané pracovné pozície alebo hodnotné know how, ktoré vám môže ušetriť stovky hodín vášho času.

Pridajte komentár

Please enter your comment!
Please enter your name here