nedeľa, 16 júna, 2024
HomeInvestície a financieAko na finančnú gramotnosť u detí? Tieto aktivity fungujú najlepšie

Ako na finančnú gramotnosť u detí? Tieto aktivity fungujú najlepšie

V nasledujúcom článku sa dozviete o aktivitách, prostredníctvom ktorých môžete deti naučiť finančnú gramotnosť u deti. Neznalosť môže viesť v budúcnosti k dlhom a finančným problémom. Pomôžte vašim deťom aby so tomu v budúcnosti vyhli. Ideálna voľba je učiť deti finančnej gramotnosti v skorom veku. Čítajte ďalej a dozviete sa, ako a kedy začať s budovaním finančnej gramotnosti u detí.

Podľa vedcov Davida Whitebreada a Sue Bingham z Cambridge univerzity, sa prvé finančné návyky vytvárajú v siedmom roku života. Majte na pamäti, že ak sa návyky nezačnú vytvárať v tomto veku, v budúcnosti to môže byť náročnejšie. V článku sa dozviete ako rozvíjať finančnú gramotnosť v rámci jednotlivých období detského života.

Význam dôležitosti znalosti o peniazoch

Finančná gramotnosť je kritická životná zručnosť, ktorá deťom umožňuje robiť informované rozhodnutia o peniazoch, rozpočte, sporení a investovaní. Tým, že deti včas učíme o finančných záležitostiach, vybavujeme ich nástrojmi, ktoré potrebujú, aby sa stali finančne zodpovednými dospelými. Pochopením finančných pojmov deti získavajú sebadôveru efektívne hospodáriť so svojimi vlastnými peniazmi.

Finančná gramotnosť v materskej škole

Teraz sa dozviete viac o tom, ako dávať rady deťom vo veku od štyroch do siedmich rokov. Finančná gramotnosť pre materské školy je mimoriadne dôležitá pre vštiepenie rozumného finančného správania. Vytvorte štruktúrované, finančné aktivity s rozhodovaním prispôsobene deťom v predškolskom veku. Dieťa sa naučí rozhodovať o výdavkoch. Ak deti v tomto veku dostanú možnosť robiť jednoduché úsudky, s pribúdajúcim vekom sa budú rozhodovať ľahšie samy.

Ako na finančnú gramotnosť u detí - používanie aplikácii.

Deti by mali poznať meny a hodnoty rôznych bankoviek a mincí, ktoré sa v súčasnosti používajú. V tomto veku sú deti veľmi zvedavé. Deti sa často učia názvy mincí a aj príslušnú hodnotu z hľadiska kúpnej sily – čo za ňu dostanem. Taktiež musia pochopiť, že peniaze získané v tejto fáze nie sú len tak zadarmo. Vedomosť a základ, o tom, že práca a peniaze sú prepojené by sa mala budovať ranou praxou, v rámci ktorej by „zarábali“ menšiu sumu peňazí. Môžete svoje deti odmeniť za splnenie niektorej povinnosti v domácnosti.

Vytvárajte vzory pre neskoršie správanie so správou peňazí pre svoje deti. Naučte ich myšlienku: deliť si peniaze do kategóriiušetriť“, „zdieľať“ a „minúť“. V tejto fáze s nimi môžete hrať hry, kde sa budú robiť fiktívne finančné rozhodovanie a informovať ich o procesoch rozhodovania. Budú to mať efekt, že v budúcnosti sa budú ľahšie rozhodovať ohľadom financi.

Najľahší spôsob, ako naučíte vaše deti rozumieť peniazom, je nemať žiadne

Katharine Whitehorn

Finančná gramotnosť pre deti vo veku od 7 do 15 rokov

V tejto fáze od 7 do 15 veku je dôležité predstaviť deťom koncept peňazí a pojmy o financiách. Môžete použiť hracie peniaze alebo dávať deťom pravidelný peňažný príspevok. Deti sa naučia, ako sa zarábajú, míňajú a šetria peniaze. Povzbudzujte ich, aby si vytvárali úspory, napr. pre nákup hračky alebo na špeciálny výlet. Pomôže to deťom pochopiť dôležitosť múdreho hospodárenia a skutočných dôsledkov používania peňazí.

Naučte ich o výhodách sporenia peňazí na bezpečnom mieste. Vezmite ich zo sebou do banky a vysvetlite im, ako fungujú vklady, ako prostredníctvom úrokov, časom rastú ich úspory. Mnohé banky ponúkajú sporiace účty pre deti, ktoré sú väčšinou doplnenie zábavnými interaktívnymi hrami alebo vzdelávacími materiálmi, ktoré deti dokážu pripraviť na budúcnosť.

Dajte im príležitosť si zarobiť, napr. prostredníctvom domácich prác, pomôže im to vybudovať sebestačnosť, ktorú v budúcnosti budú potrebovať. Pri hračke alebo videohre, ktorú budú chcieť, ich informujte o tom, že si musia našetriť polovicu na hračku, tak aby ste im ju kúpili. Ak budete deti povzbudzovať, aby zaplatili polovicu nákladov za novú hračku alebo videohru, získajú tak lepší prehľad o tom, čo všetko stojí.

Ako na finančnú gramotnosť u detí - zarábanie v domácnosti

Naučte ich využívať vhodne zdroje primerané ich veku na zlepšovanie finančnej gramotnosti. Môžu to byť knihy, hry, online hry, stolové hry. Na trhu je veľké množstvo detských hier s tematikou finančnej gramotnosti. Mnohé stolové hry sú špeciálne navrhnuté, tak aby deti naučili rozumné hospodáriť s peniazmi a robiť rozhodnutia ako napr. Monopoly. Skvelé je využívať rôzne interaktívne aplikácie a online platformy, kde deti získajú zručnosti prostredníctvom výziev, kvízov alebo simulácií.

TIP: Niekto drží svoje úspory v banke, niekto zas doma formou hotovosti alebo cenností. Pokiaľ patríte do druhej skupiny, mohlo by vás zaujímať: Ako vybrať trezor pre bezpečné uloženie cenností

Finančná gramotnosť pre stredné školy

Následne sa zameriame na kľúčovú fázu vo vývoji dieťaťa. Keď deti dospievajú, stávajú sa nezávislejšími a v tomto veku začínajú robiť malé finančné rozhodnutia.

Naučte deti, že ak chcú nejaký predmet, tak je vhodne si ho stanoviť ako finančný cieľ a je nutne si šetriť na nákup tohto predmetu. V tomto veku to deti naučí trpezlivosti a disciplíne. Povzbudzujte ich aby si vytvorili pokladničku. Povedzte im o tom aby porovnali, skúmali, analyzovali produkty a ich ceny, tak aby sa vyhýbali impulzívnym nákupom a robili informované zodpovedné rozhodnutia. Zamerajte sa na výhody, ktoré im prináša, ak sa na niečo budú šetriť, po čom skutočne túžia.

Dajte im vedieť, že kľúčové výdavky je nutne uprednostňovať pred nepodstatnými vecami. Povzbudzujte ich aby sledovali svoje výdavky, pomôžte im nastaviť jednoduchý rozpočet a rozdeľte ich príspevky. Je dôležite aby vedeli v tejto fáze rozumne spravovať svoje peňažné prostriedky.

Ako na finančnú gramotnosť u detí - stredoškoláci.

Internet je plný podvodných stránok a nebezpečenstiev. Naučte deti opatrnosti pri zdieľaní osobných údajov, dajte do popredia aj dôležitosť overovania dôveryhodnosti webových stránok a online ponúk. Informujte deti o škodlivosti surfovania na internete.

TIP: Život môže byť náročnejší, inšpirujte seba alebo svoje deti 22 motivačnými citátmi o živote.

Finančná gramotnosť na Slovensku

Na Slovensku je na tom úroveň finančnej gramotnosti nie veľmi dobra podľa viacerých prieskumov, ktoré boli vykonané v minulých rokoch. Finančnú gramotnosti u Slovákov, najviac ovplyvňuje sociálne prostredie, veľkosť mesta, kde človek žije a vzdelanie. Mnohí Slováci žijú od výplaty k výplate. Dobrá správa, je že to môžeme zmeniť, ak si uvedomíme, že finančná gramotnosť je dôležitou disciplínou, ktorá nám môže priniesť lepší život po finančnej stránke, ideálne je budovať túto zručnosť u deti už v mladom veku.

Máme rôzne projekty, ktoré vám môžu pomôcť zlepšiť túto schopnosť ako je napríklad: recpenazi.sk, dfg.sk. Ak chcete získať stav poznatkov svojej finančnej gramotnosti, môžete si spraviť test na portáli DFG. Deti budú chcieť vedieť viac o finančnej gramotnosti, ak uvidia, že aj vy sa o ňu zaujímate.

Chcete si zlepšiť finančnú situáciu? Inšpirujte sa našimi 10 tipmi, aký získať peniaze takmer zadarmo.

Záver

Ako ste sa mohli dočítať finančná gramotnosť je veľmi komplexná zručnosť, keď budete deti už v tomto veku učiť o peniazoch, investovaní, sporení, tak im to výrazne môže pomôcť v živote robiť tie správne finančné zodpovedné rozhodnutia. Inšpirujte sa našimi tipmi a vaše deti, budú mať lepšiu budúcnosť. Ak je pre vás starostlivosť o deti náročná, tak vyskúšajte meditáciu na uvoľnenie, prečítajte si článok Ako meditovať a rozšíriť svoje vedomie?

Pridajte komentár

Please enter your comment!
Please enter your name here