nedeľa, 16 júna, 2024
HomeLifestyleAko vybrať trezor pre bezpečné uloženie cenností

Ako vybrať trezor pre bezpečné uloženie cenností

Ako firma alebo súkromná osoba môžeme disponovať určitým objemom hotovosti a cenných papierov, ktoré môžu slúžiť na spotrebu v budúcom období. Je dôležité si určitú finančnú hotovosť chrániť, zlodeji nikdy nespia a môžeme byť okradnutý, keď to najmenej čakáme, pre tento účel je výborné riešenie správne zvolený trezor na peniaze. Bezpečnosť by mala byť vždy na prvom mieste a čo sa týka peňazí, platí to obzvlášť.

Pri výbere trezoru si vo všeobecnosti kladieme nasledujúce otázky:

  • Akú správnu veľkosť trezora treba zvoliť?
  • Koľko by som mal vynaložiť výdavkov do trezora?
  • Aké faktory si mám všímať pri kúpe trezora?
  • Na čo si treba dať pozor pri nákupe trezora?

Odpovede na tieto otázky sa dozviete v článku. Nech sú vaše cennosti a peniaze navždy v bezpečí.

Parametre pre výber domáceho trezoru

Pri výbere domáceho trezora je dôležité zvážiť niekoľko kľúčových parametrov, vybrali sme štyri: Veľkosť a kapacita, Bezpečnostné štandardy, materiál a konštrukcia a použitie. Venujte pozornosť týmto parametrom, v priebehu nákupu, tak aby bezpečne uschovanie vašich cennosti bolo trvale.

Veľkosť a kapacita

Trezor by mal mať dostatočnú veľkosť a kapacitu na uchovanie viacerých cenností. Môže ísť o hotovosť, šperky, dôležité dokumenty alebo iné cenné predmety. Pred kúpou venujte zvýšenú pozornosť správnej veľkosti a kapacite, v budúcnosti môže byť trezor doplňovaný ďalšími vecami a kapacita už nemusí stačiť, je odporúčané kupovať o jedno väčšie číslo ako máte pôvodne v pláne. Na veľkosť ma vplyv aj miesto inštalácie a konštrukcie trezora. Ak chcete investovať do investičného zlata je veľkosť a kapacita trezora dôležitým faktorom.

trezor na peniaze - Veľkosť a kapacita

Bezpečnostné štandardy

Venujte pozornosť bezpečnostným štandardom, ktorými je trezor certifikovaný. Bezpečné a kvalitné trezory prechádzajú náročným certifikačnými procesmi aby mohli poskytnúť majiteľovi pokojný spánok a zaručenú kvalitu. Najbežnejšie štandardy kvality zahŕňajú odolnosť voči ohňu, odolnosť voči vlámaniu a certifikáciu od známych inštitúcií ako je napríklad Underwriters Laboratories (UL). Kupujte len trezory s cerfikaciou a vždy si ju poctivo overte, len tak budete mať istotu bezpečnosti!

Materiál a konštrukcia

Trezor je vyrobený z pevného a odolného materiálu, ako je oceľ alebo betón, aby odolal fyzickému útoku s robustnou a spoľahlivou konštrukciou. Pevné a odolné materiály vám zabezpečia bezpečnosť z dlhodobého hľadiska. Je vhodne pozrieť si aj miesto, kde bol trezor vyrobený a všetky dostupne informácie o produkte, týkajúce sa materiálu a konštrukcie.

Použitie vo firme/ domácnosti

Výber správneho miesta pre trezor je kľúčovou fázou nastavenia taktiky bezpečnosti peňazí, vo väčšinou prípadov pre firmy platí, že nemajú veľa súkromných a skrytých miest, v takomto prípade je odporúčané inštalovať trezor na spodok skrine alebo na stenu v  zamknutej kancelárie.  V rámci domácnosti sa neodporúča mať trezor v spálni, obývačke či kúpeľni, sú to prvé miestnosti, ktoré zlodeji počas lúpeže pozerajú, lepšie je umiestniť trezor na nečakané a nezvyčajne miesta ako je napr. detská izba, práčovňa, podkrovie alebo garáž.

„Nedôvera a opatrnosť sú rodičia bezpečnosti.“

Benjamin Franklin

Pred nákupom domáceho trezora si dôkladne preštudujte vlastnosti a parametre trezora a porovnajte ich s vašimi požiadavkami.

Čo by mal spĺňať ideálny trezor?

Poďme si teraz bližšie pozrieť na to čo by mal spĺňať trezor na peniaze, tak aby uspokojil potreby každého náročného majiteľa. Ak ide o úschovu peňažných prostriedkov, cenných papierov, vzácnych veci treba ohľadom bezpečnosti investovať viac peňažných prostriedkov, pristupovať k tomu ako k investícii do bezpečnosti. Platí tu, že čím viac investujte, tým väčšiu hodnotu, môžete získať v rámci bezpečného uschovania peňazí.

Správny typ zámku

Zvoľte si typ zámku, ktorý vám poskytuje primeranú úroveň bezpečnosti a pohodlia. Medzi najčastejšie používané typy patrí kľúčový zámok, elektronický a biometrický zámok. Poďme si ich bližšie popísať:

  • Kľúčový zámok funguje na princípe, že, ak ste jediná osoba, s prístupom k trezoru.
  • Elektronický zámok zvyčajne funguje tak, že trezor sa otvára naprogramovanou kombináciou čísel na displeji, ktoré sa dajú v prípade potreby často aktualizovať. Zvykom je, že ak zabudnete kombináciou, tak máte dispozícii dva núdzové kľúče.
  • Biometrický zámok funguje na princípe kombinovania nastavenou kombináciou a užívateľským kódom. V prípade nutnosti môžete otvorenie podmieniť odtlačkami prstov.

Použitie elektronického a biometrického zámku sa odporúča, ak chcete jednoduchú správu a platí tu, že prístup k trezoru ma viac dôveryhodných osôb.

trezor na peniaze - správny typ zámku

Vodotesnosť a odolnosť voči požiaru

Ak považujete za dôležité, aby vaše peniaze boli chránené aj v prípade požiaru alebo záplav, zvážte trezor na peniaze s certifikovanou odolnosťou voči týmto živlom. Ochrana v rámci požiaru funguje tak, že trezor ma stanovenú určitú teplotu, ktorú za žiadnych okolnosti neprekročí. Ak sa napríklad trezor nachádza v dome, kde sú často pôvodné, treba mať určité vodotesný trezor.

Príslušenstvo a doplnkové funkcie

Ak trezor disponuje doplnkovými funkciami je to vždy správne znamenie. Medzi najznámejšie patria: interné police, LED osvetlenie alebo alarmové systémy. Ďalšími funkciami môžu byť: biometrické rozpoznávanie, možnosť pripojenia k alarmovému systému alebo vzdialené monitorovanie cez mobilnú aplikáciu. Čím viac funkcionalít, tak tým mate väčšiu istotu, že vaše cennosti a peniaze zostanú ochránené dlhodobo až naveky.

Značka a reputácia výrobcu

Dajte prednosť trezoru od spoľahlivej značky s dobrými recenziami a dlhoročnou históriou v oblasti výroby bezpečnostných produktov. Vhodne je sledovať recenzie konkrétneho produktu, všímať si klady a zápory a zobrať do úvahy aj polohu miesta, kde plánujete trezor umiestniť. Môžete si pozrieť aj skúsenosti iných užívateľov na diskusných fórach, reálne skúsenosti vám môžu dať vhodne argumenty pre a proti pred rozhodovaním o kúpe konkrétneho trezora. Na Slovensku je na to ideálny portál Heureka.sk, kde sa nachádzajú hodnotenia a recenzie od spotrebiteľov.

Ako vybrať trezor - Značka a reputácia výrobcu

Kedy je trezor do steny tou správnou voľbou?

Poďme sa teraz bližšie pozrieť na vhodnosť implementácie trezoru na peniaze do steny v dome, byte alebo vo firemných priestoroch. Skryť trezor do steny alebo zamurovať v nejakom nepoužívanom priestore je veľmi dobrá voľba pre bezpečnosť, ďalšou výhodou je, že montáž ma trvácny charakter, v neposlednom rade zlodeji budú mať veľký problém dostať trezor von.

Vrstva betónu okolo trezora musí mať hrúbku minimálne 10 cm po všetkých stranách. Trezor do steny je správnou voľbou, ak disponujete hrubými vnútornými priečkami domou alebo bytu. Treba zobrať do úvahy aj systémy káblov elektriky, svetla, tepla, tak aby nedošlo k ich narušeniu a poškodeniu.

V roku 1862 bol prvýkrát vytvorený trezor, ktorý sa otvoril, keď bola zvolená správna kombinácia písmen a číslic. Na takýto zámok bolo viac ako milión kombinácií. Ak nepoznáte správnu kombináciu, bude vám trvať viac ako 2000 rokov, kým sami prídete na správnu šifru.

Zaujímavosť o trezore

Mini trezor

Mini trezory sú Sú ideálne pre tých, ktorí potrebujú zabezpečiť svoje cennosti, ale majú obmedzený priestor alebo potrebujú diskrétne uložiť svoje veci. Napriek svojej veľkosti majú mini trezory robustnú konštrukciu a poskytujú primeranú úroveň ochrany proti vlámaniu, ohňu a iným rizikám.

trezor na peniaze - minitrezor

Kompaktnosť a prenosnosť

Mini trezory majú zvyčajne kompaktné rozmery pre diskrétne umiestnené v rôznych prostrediach. Ideálne umiestnenia sú: domácnosť, kancelária, hotelová izba alebo vozidlo. Mnoho mini trezorov je navrhnutých s ohľadom na jednoduchú prenosnosť, čo umožňuje ich ľahké prenášanie z miesta na miesto podľa potreby. Aj keď sú menšieho rozmeru, mini trezory môžu ponúkať dostatočnú kapacitu na uchovávanie peňazí, šperkov, dôležitých dokumentov, USB kľúčov alebo ďalších menších cenností.

Ovládanie a bezpečnosť

Väčšina mini trezorov má jednoduchý ovládací systém, ktorý umožňuje ľahké otváranie a zatváranie pomocou kľúča, kombinácie alebo elektronického zámku. Môžete zaobstarať aj mini trezor svojim deťom pre ich finančnú gramotnosť ,je to účinný spôsob rozvoja týkajúceho sa ich myslenia o peniazoch, nech máme na Slovensku lepšiu finančnú gramotnosť.

Trezor a cena – koľko investovať?

Pri kúpe trezoru platí, že čím kvalitnejší trezor, tým väčšiu finančnú hodnotu je vhodne investovať. Na cenu ma vplyv kvalitu spracovania, značka výrobnej firmy, škála certifikátov, s ktorými disponuje trezor. Trezory väčšinou kupujeme na dlhodobo multigeneračné, tak aby trezor vydržal mnohé roky a mali k nemu prístup aj ďalšie generácie rodiny, napr. naše deti, alebo deti našich deti. Ak chcete menší trezor s kódovým znakom budú vám stačiť investície vo výške od 50 do 120€.  Ak to myslíte s bezpečnosťou veľmi vážne je vhodne kúpiť trezor nad 400 € a viac.

TIP: Chcete si zaobstarať ďalšie peňažné prostriedky pre nákup trezoru, inšpirujte sa 10 tipmi ako získať peniaze zadarmo.

Najdrahší bol trezor v hodnote 336 000 dolárov. Vyrobil ho Karl Lagerfeld, ktorý je známy dizajnér. Celkovo bolo vyrobených asi 30 trezorov.

Zaujímavosť o najdrahšom trezore

Trezor z bazáru alebo bazošu?

Kupovať trezor z druhej ruky prostredníctvom portálu bazár alebo bazoš nie je vhodne riešenie, nemusíte vedieť o slabých miestach, ktoré vznikli pri použití, predajca vám mohol niektoré skutočnosti zatajiť. Možne je aj to, že predajca môže byť napojený na zločineckú skupinu a takto pomáha zlodejom identifikovať hypotetické ciele.

Pri výbere trezoru obzvlášť nedoporučujeme nakupovať trezory z druhej ruky, je tam až moc veľa rizík, ktoré môžu znížiť bezpečnosť úschovy vašej peňažnej hotovosti, cenných papierov a ďalších dôležitých veci. Preferujte úplne nové a nepoužívané trezory, tak získate pocit bezpečia.

Môžete vidieť, že proces nákupu trezora môže byť náročný, veríme, že informácie v článku vám dajú potrebne odpovede na vhodnosť investovania do bezpečia cenných papierov, peňažných prostriedkov a vašich dôležitých veci prostredníctvom trezora. Inšpirujte sa a uchovajte svoje cenné veci v bezpečí naveky!

Pokiaľ začínate alebo chystáte sa podnikať, plánujte už trezor na začiatku, prečítajte si Ako začať podnikať.

Pridajte komentár

Please enter your comment!
Please enter your name here