Chcete v živote napredovať a posúvať sa? Ak, áno, tak ste na správnom mieste. V článku sa dozviete viac poznatkov o fungovaní komfortnej zóny, o tom prečo nám je v nej tak dobre a ako z nej môžete vystúpiť. Pravidelne vystupovanie z komfortnej zóny vám môže zvýšiť sebavedomie a udržať motiváciu na vysokej úrovni, povedie to aj k plneniu cieľov a získavaniu úspechov.
Život by mal byť o skúšaní nových činnosti, možnosti alebo príležitosti. Žijeme len raz a ak nám to dovoľuje situácia v živote, tak môžeme nájsť svoje nové obľúbené činnosti, ktoré budeme radi vykonávať a môžeme sa v nich stáť veľmi dobrými, po 10 000 hodinách, až expertmi. Odvaha je v rámci toho veľmi dôležitá, proste treba byť odvážnymi, ak chcete od života dostávať niečo nové, treba robiť nové činnosti a aktivity v súčasnosti.
Čo je to komfortná zóna
Poďme sa teraz bližšie pozrieť na komfortnú zónu, ktorá predstavuje miesta, kde sa cítime dobre a pohodlné, môže predstaviť určite miesto, kde vieme predvídať správanie ostatných, nehrozí nám tam nebezpečenstvo, no v tejto zóne progres alebo zlepšovanie je možný len minimálne. Po čase môže v takomto priestore prevládať nuda, ktorá sa môže pretaviť do nespokojnosti alebo frustrácie v živote.
Základ tvorí komfortná zóna, kde zažívame pocit bezpečia a pohodlia. Keď sa rozhodneme ju prekročiť, tak sa budeme nachádzať v zóne strachu, zvládnutie tejto fázy bude vo vysokej miere závislé od našej psychickej odolnosti a sily osobnosti. Môže u nás prevládať neistota a strach, na základe malého sebavedomia, môžeme klásť dôraz na iné názory a náš vnútorný hlas potlačiť, taktiež môžu prísť zámienky, ktoré sa nás budú snažiť vrátiť naspäť do komfortnej zóny a vyhnúť sa zmenám.
Rozširovanie komfortnej zóny
Je dôležité vykonať čiastkové kroky alebo ciele, ktoré pri pravidelnosti budú mať za následok, že náš strach sa môže minimalizovať a budeme ochotní robiť viac zmien v reálnom čase. Po prekonaní zóny strachu sa budeme nachádzať v zóne učenia, kde budeme mať vytvorené nové návyky, ak si chcete vytvoriť návyk, tak vyžaduje to 21 dní pravidelnosti a organizovanosti. Napr. môže to byť návyk, že každý deň si prečítate 15 minút knihu. Taktiež aj riešenie problémov budete lepšie zvládať, čím viac problémov zvládnete vyriešiť, tak o to jednoduchší a lepší môžete mať život.
Prekonávanie výziev vám dodá potrebnú energiu a „drive“ zvládať nové a náročnejšie činnosti, čím viac čiastkových úspechov budete dosahovať, tak sa to môže prejaviť aj tak, že dosiahnete veľké úspechy a ani nebudete vedieť ako. Zóna rastu vám umožní nájsť zmysel všetkého čo robíte, zmysel vášho života, ľahko objavíte svoje poslanie alebo svoju vysnívanú prácu. V tejto fáze už budete vedieť o svojich cieľoch, budete ich mať stanovené a to buď: krátko dobe (do 1 roka), Strednodobé (do 3 rokov) a Dlhodobé (Do 5 rokov). V tejto zóne rastu budete mať možnosti a príležitosti, ktoré vám ľahšie môžu splniť vaše sny.
Prečo nám je v nej tak dobre?
Zmeny niektorí ľudia nemajú radi, mnohí ľudia túžia v živote po istotách. Niektorým ľuďom to stačí ku šťastiu a nechcú od života viac. V zóne komfortu zažívame pocit bezpečia, vieme, že sa nám nemôže nič stáť, máme istotu, že za mesiac dostaneme napr. konkrétny plat, alebo si budeme môcť kúpiť určitý objem elektroniky. Ak ste vy osoba, ktorá chce v živote dostať to čo chce, splniť si to čo chce, otvárať si nové možnosti a získavať nové príležitosti je nutne aby ste pravidelne snažili vystupovať zo zóny komfortu, len tak si budete môcť splniť svoje sny a ciele.
Ako vystúpiť z komfortnej zóny?
Poďme sa následne pozrieť na vystupovanie zo zóny komfortu, môžete sa aj inšpirovať a motivovať nasledujúcimi 5 presvedčeniami, ktoré vás budú motivovať k plneniu cieľov, prekonávaniu prekážok a v konečnom dôsledku povedú k plneniu vašich osobných cieľov. Vystupovanie zo zóny komfortu vám prinesie novú pozitívnu energiu do života a život spraví zaujímavejší.
6 spôsobov ako vystúpiť zo komfortnej zóny?
Poďme si ukázať konkrétne 6 spôsobov ako môžete vystúpiť zo zóny komfortu, inšpirujte sa a skúste nejaké spôsoby aplikovať do vášho života, je to pre váš lepší a jednoduchší život.
1.Naučte sa nové poznatky alebo činnosti
To, že čítate na tomto blogu, vám otvára nové možnosti rozšíriť si bázu poznatkov, Veľa aktivít a činnosti vám môže pomôcť vystúpiť zo zóny komfortu, napr. aplikovaním neverbálnych gest sa môžete stáť majstrom neverbálnej komunikácie alebo môžete zlepšovať svoju charizmu. Skúšanie nových veci alebo aktivít vám môže rozšíriť obzory a môžete získať nové pohľady.
2.Pravidelne cvičte
Cvičenie ma množstvo výhod, primárne sa vďaka nemu budete o mnoho lepšie cítiť, môžete získať väčšiu odolnosť voči životu. Veríme, že citáty o cvičení vás nakopnú. Zo zóny komfortu môžete vystupovať, tak, že každým tréningom si budete postupne zvyšovať váhy, robiť si tréningy variabilne, meniť cviky na konkrétne partie, využívať varianty cvikov, prípadne uskutočniť tréning doma s vlastnou váhou.
3.Rozvíjajte svoje kreatívne JA
Kreativita je jedna z kľúčových charakteristík pre úspech. Kreatívne riešenie problémov alebo plnenie rôznych kreatívnych výziev, vám umožní nechať na tomto svete svoje odkazy a žiť jednoduchší život. Výstup zo zóny komfortu v tomto prípade je možný napr. cez učenie sa v novom grafickom programe alebo prostredníctvom tvorby inej kreatívnej formy (napr. leták, plagát, infografika). V rámci procesu tvorby neustále skúšame nové spôsoby alebo možnosti. Budujte svoju tvorivosť a kreativitu, je to jednoduché.
4.Zoznamovanie
V rámci zoznamovania by ste mali často vystupovať zo zóny komfortu, ak chcete udržať stabilný a dlhý vzťah. Je dôležité s opačným pohlavím skúšať nové činnosti, aktivity alebo navštevovať spolu nové miesta. Pri prvotnom zoznamovaní s opačným pohlavím, je vhodne skúšať nové stratégie, spôsoby, ktoré taktiež budú vyžadovať odvážne rozhodnutia, čím častejšie ich budete trénovať a skúšať, o to získate viac úspechov.
5.Buďte flexibilný v každodenných činnostiach
Zóna komfortu znamená po čase aj stereotyp a nudu, zmeňte to tým, napr. že si vyberiete inú cestu do práce, zmeníte suroviny v jedle, alebo namiesto televízie si prečítajte knihu, je toho viac, niektoré takéto drobné zmeny v každodenných činnostiach môžu životu veľmi prospieť a vy sa môžete príjemne cítiť.
6.Úprimná komunikácia
Komunikácia, ktoré plní znaky úprimnosti a dôvery, často vedie k vystupovaniu zo zóny komfortu, keď otvoríme svoje srdce a sme ochotní rozprávať o veciach, pri ktorých sme zraniteľní ukazuje to našu osobnosť v pravdivom svetle a ľudia si nás ľahšie obľúbia. Úprimnosť nám môže pomôcť vytvárať hlbšie vzťahy a môžete lepšie porozumieť samotnému JA.
TIP: Ďalšie tipy pre vystúpenia zo zóny komfortu si môžete pozrieť na inom portáli v Anglickom jazyku.
Ako ste si mohli prečítať vystupovanie zo zóny komfortu robí život zaujímavejším a na základe pravidelnosti sa sny môže stáť veľmi ľahko skutočnosťou a splnia sa tak, že sa ani nenazdáte a nebudete vedieť ako. Je dôležite pravidelné vystupovať zo zóny komfortu a skúšať nové veci a možnosti, neustále sa učiť a napredovať, stávať sa lepšou verziou seba samého. Kľúčová je odvaha a odvážne rozhodnutia.